اطلاعات بیشتر


نام مکان:
گنبد لیشتر
استان:
کهگیلویه و بویراحمد
شهرستان:
گچساران

معرفی نامه

گنبد لیشتر در فاصله 30 کیلومتری غرب شهر گچساران و در جاده قدیم بهبهان بر روی تپه‌ای واقع شده است. گنبد لیشتر یکی از بناهای قرن هفتم شهرستان گچساران است.برای ساخت بنا محوطه ای به ابعاد 30×35 متر با ارتفاعی بالاتر از دشت مجاور را تسطیح و بر روی آن شالوده‌ی بنا را ایجاد نموده اند، این بنا دارای گنبدی با پلان مربعی شکل است که به وسیله فیلپوش‌ها به هشت ضلعی و سپس به گنبد مخروطی پلکانی تبدیل شده است.بنا به اعتقاد محلیان این بنا امامزاده بوده که گاوبه نیز در کتاب ارجان و کهگیلویه، از آن به نام امامزاده حبیب الله نام برده است.

گنبد لیشتر یکی از بناهای دوران سلجوقی است که از دل تمدن و معماری عصر خود سر برآورده است.چینش هنرمندانه سنگها و مهندسی قابل توجه ساخت این گنبد، آن را به گنبدی ماندگار در اعصار و دوران‌ها تا عصر معاصر کرده است.قسمت بالای گنبد به سان کلاه خودهای جنگی سربازان است، بادهای گرم و تند با برخورد به این گنبد رام و آرام مسیر تفرج خود را پیش می‌گیرند.گنبد لیشتر از سده‌های هفت و هشت پابرجا مانده است که هر سال در تعطیلات بهاری مملو از گردشگران و علاقمندان به آثار تاریخی می‌شود.

گنبد لیشتر در گچساران، گوشه ای دیگر از تاریخ را بر دوش می‌کشد،این گنبد در سال ۱۳۷۶ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.لیشتر نام دهستانی از توابع بخش مرکزی شهرستان گچساران در استان کهگیلویه وبویراحمد است ...

مشاهده کامل متن ،دهستان لیشتر به مرکزیت روستای عربها (اسلام آباد) مشتمل بر ۵۳ روستا مزارع و مکان است که گنبد لیشتر شاخص‌ترین اثر تاریخی در نزدیکی روستای اسلام آباد عربها قرار دارد.منبع:http://www.tasnimnews.com/http://isna.

ir/http://tnews.ir/.