اطلاعات بیشتر


نام مکان:
کویر دق سرخ
استان:
اصفهان
شهرستان:
اردستان

معرفی نامه

در زواره، کویرها پدیده‌های شگفت انگیز طبیعی هستند که امروزه به یکی از قطب‌های گردشگری تبدیل شده‌اند. آسمان تاریک آن و رصد ستارگانش، سکوت و آرامش بی‌نظیرش، حیات وحش بکرش، پدیده‌های جذاب زمین شناسی آن کویر را به یکی از مناطق جذاب و تماشایی تبدیل کرده است. کویر دق سرخ زواره نیز یکی از بهترین جاذبه‌های گردشگری ایران به شمار می‌آید.کویر دق سرخ به طول تقریبی 50 کیلومتر و عرض 20کیلومتر در شمال شرقی شهر زواره با کوه‌هایی کم ارتفاع در کنار جنگل‌های تاغ از کویر مرکزی ایران جدا شده است.

یکی از جاذبه‌های این کویر، تپه شنی بزرگی است که تقریباً در مرکز این کویر قرار دارد که آشیانه عقاب‌های منطقه است و در میان کویرنوردان به آشیانه عقاب معروف است.جنگل‌های تاغ زواره یکی از جاذبه‌های گردشگری و مهم‌ترین عامل در تثبیت شن‌های روان منطقه می‌باشد.شوره زار ( دریاچه نمک ) دق سرخ بعد از جنگل‌های تاغ منطقه قرار دارد که در فصول پر بارش البته اگر بارشی در کار باشد، به صورت موقتی به دریاچه‌ای تبدیل شده و در فصول گرم کاملا خشک است که این تاغزارها مکان مناسبی برای عکاسان حیات وحش محسوب می‌شود و شغال، روباه، پایکا، چکاوک کاکلی، جغد، باز در آن روزگار می‌گذرانند.برای رسیدن به کویر دق سرخ زواره فقط کافی است از اردستان به سمت زواره و روستای کریم‌آباد حرکت کنید، کویرپیمایی از روستای کریم آباد زواره به طرف شرق شروع می‌شود.

مرکز کویر تا روستای کریم آباد حدود 20 کیلومتر فاصله دارد. برای دیدن تمام طول و عرض این کویر زیبا و بی نظیر باید به سمت روستای جهان آباد حرکت کرد.اینجا تا چشم کار می‌کند، کویر است و کویر و لابه‌لای آن شوره‌زارها و تنها چیزی که از خاطر هر بیننده‌ای عبور می‌کند، بزرگی و عظمت پروردگار است.تپه‌های ماسه‌ای مهمترین اشکال ماسه‌ای این منطقه را تشکیل می‌دهد و به صورت آشکاری جهت حرکت باد غالب را نشان می‌دهد و چند ضلعی‌های نمکی کاسه‌ای و گنبدی شکل آن از دیگر شگفتی‌های این منطقه است که ارتفاع آن گاهی تا 15 سانتی‌متر می‌رسد.

طبیعی است که چنین اشکالی تحت تأثیر شرایط خشک یا مرطوب فصلی تغییر شکل می‌دهد، به‌نحوی که میزان، تراکم و تنوع هر یک در فصول خشک افزوده می‌شود و در فصل زمستان و بهار که رطوبت نسبی هوا بیشتر است‌، کاهش یافته و حتی از بین می‌رود.با برنامه‌ریزی علمی و صحیح می‌توان این منطقه را به قطب گردشگری تبدیل نمود و گردشگران داخلی و خارجی را به سمت این منطقه جذب کرد.منبع :http://www.daneshju.

ir/http://isna.ir/zavarehnews.blogfa.com.