اطلاعات بیشتر


نام مکان:
روستای بی بی خاتونین
استان:
کهگیلویه و بویراحمد
شهرستان:
بویراحمد

معرفی نامه

روستایی در منطقه مارگون شهرستان بویراحمد وجود دارد که نام آن متفاوت از سایر روستاهای استان است،نام مبارک امامزاده بی بی خاتونین (س)، بر فضای دل انگیز روستا همچون خورشید تابان می‌درخشد و به استناد موجود امامزاده بی بی خاتونین (س) دو خواهر هستند، به نام‌های مبارک زبیده خاتون (س) و رقیه خاتون (س) که از اولاد حضرت امام موسی کاظم (ع) هستند و در اوخر قرن دوم و اوایل قرن سوم هجری هنگامی که برای دیدار حضرت امام رضا (ع) از حجاز به ایران و از راه بهبهان به شیراز عازم توس بودند به دستور مأمون کاروان علویان مورد تهاجم دشمن قرار گرفت و هر کدام در نقطه و مکانی به شهادت رسیدند.این امامزاداگان موقوفات زیادی از جمله روستاهای همجوار حتی چرام در استان کهگیلویه وبوراحمد دارند.آستان بی بی خاتونین در منطقه سرسبز سقاوه قرار ردارد که بوستان امام رضا (ع) با 48 هکتار روبروی این آستان احداث شده و دارای انواع درختان مثمر و غیر مثمر می‌باشد و دلیل نامگذاری آن هم به اسم امام هشتم و برادران این دو خواهر بزرگوار قدم گذاشتن امام رضا(ع) و رد شدن ایشان از این منطقه بوده است. امام زادگان زبیده خاتون و رقیه خاتون که به زبان روستاییان به بی بی خاتونین مشهور هستند به دو مسیر منتهی می‌شوند که مسیر اول پاتاوه، مارگون، بی بی خاتونین و مسیر دوم گندی خوری، گردوه و بی بی خاتون است.

بقعه متبرکه امامزاده بی‌بی خاتونین(س) ...مشاهده کامل متن در وسط یک قبرستان تاریخی دوره اسلامی در ضلع شمال غربی روستای سقاوه از توابع شهر مارگون بویراحمد سفلی قرار دارد.

این آبادی هفت کیلومتر با شهر مارگون و 80 کیلومتر با شهر یاسوج فاصله دارد. «کوه دوبند» در خاور، کوه سقاوه و منطقه «دره گر» و میانتنگان در جنوب و غرب، روستای موگر «قباد» در مشرق، منطقه جوش و زنگوا در مغرب و رودخانه سقاوه در کنار آبادی روان است.این امام زادگان در مناسب‌های مذهبی و ایام تعطیلات بویژه محرم و صفر و همچنین ایام تعطیلات و آخر هفته زائران و خدمت گذاران زیادی را پذیرا هستند. منبع:http://www.

negahmedia.ir/http://il-bano.ir/http://www.farsnews.

com/http://www.iqna.ir/.