اطلاعات بیشتر


نام مکان:
روستای شیخ هابیل
استان:
کهگیلویه و بویراحمد
شهرستان:
چرام

معرفی نامه

روستای شیخ هابیل از توابع بخش سرفاریاب چرام در فاصله ۴۰ کیلومتری شمال شرق دهدشت در استان کهگیلویه وبویراحمد واقع شده است.برای رسیدن به روستای شیخ‌هابیل باید از مسیر سرفاریاب عبور کرد؛ راه ارتباطی این روستا آسفالته و چشم‌اندازهای زیبای مسیر دل هر رهگذری را به خود جذب می‌کند.عبور از تنگ زیبای پیرزال با جاذبه‌های دل‌نشین و طبیعت سرسبز روستاهای سواری، گوشه و مندان تا رسیدن به شیخ‌هابیل خستگی راه را از تن مسافران به در می‌کند.بقعه متبرکه امامزاده یحیی(ع) ملقب به نجم‌الشرف از نوادگان امام هفتم در روستا همچون نگینی خوش نقش در گوهر احساس اهل دل است ،چشم اندازهای طبیعی و بکر شیخ‌هابیل آدمی را در معرفت الهی آمیخته با آرامش غرق می‌کند.

درختان تنومند بلوط و انبوه سبزه زاران با گل‌های رنگارنگ در دامن طبیعت نشانه قدرت ازلی دست نقاش لایزال بی‌همتایی است که آدمی در تماشایش غرق در تحیر می‌شود.بارگاه مقدس امامزاده یحیی(ع) هر ساله پذیرای گردشگران و زیارتگاه حاجتمندانی از سراسر کشور است.بافت تاریخی بقعه امامزاده یحیی(ع) در سال‌های اخیر بازسازی شده و اطراف حرم مطهر نیز توسعه یافته است.زائرسرای حضرت برای اسکان زائران با امکانات رفاهی در نزدیکی حرم در نظر گرفته شده است.

سادات روستای شیخ‌هابیل مردمی مهمان نواز و خونگرم هستند؛ زائرانی که به زیارت این امامزاده واجب‌التعظیم مشرف می‌شوند از مهمان‌نوازی ...مشاهده کامل متن مردم ساده و مهربان روستا بی‌نصیب نخواهند ماند.

کوه‌های نور (نیر)، کوه پیازی، دو کوهک و تنگ انار روستای شیخ‌هابیل را احاطه کرده است ، در کوه پیازی نیز پیازچه‌هایی می‌روید. منبع:http://www.negahmedia.ir/http://tnews.

ir/http://www.farsnews.com/.