اطلاعات بیشتر


نام مکان:
تنگ خرم ناز
استان:
کهگیلویه و بویراحمد
شهرستان:
بویراحمد

معرفی نامه

تنگ خرم ناز در ابتدای استان کهکیلویه و بویر احمد در سمت راست گردنه ماه پرویز قرار دارد.پوشش گیاهی منطقه شامل خارهای کوتاه، چند نمونه کنگر، کاهوی وحشی، فرفیون و گیاهان مرتعی است که خوشبختانه به علت جلوگیری از چرای بی رویه دام‌ها ،پوشش گیاهی منطقه افزایش پیدا کرده است.درختان این منطقه شامل بادام وحشی، بلوط، بنه، بید، گلابی و گردوی وحشی، زالزالک ، سنجد، ارژن، الـوک(بخورک) و..

. می‌باشد.پرندگان و جانوران منطقه به ترتیب شامل انواع سهره، دم جنبانک، جغد، دارکوب، گنجشک سانان ، خرس، گراز، گرگ، شغال، کفتار، روباه، سنجاب، خرگوش و انواع پستانداران کوچک می‌باشد. لازم به ذکر است که در سال 75 در این منطقه پلنگ دیده شده اما بعد از آن دیگر مشاهده نشده است.

رودخانه این منطقه رودخانه ای دائمی است که یک سرشاخه آن که در قسمت تنگ خرم ناز است دارای آب سالم است. دیگر سرشاخه‌های آن از تنگ تیزاب، تنگ براق، تنگ سرخ و تنگ گنجه ای عبور می‌کند که به علت ورود فاضلاب‌های روستایی و سموم دفع آفات نباتی، آب آن آلوده شده و جمعیت آبزیان آن که غالبا قزل آلا می‌باشد کاهش یافته است. با پیوستن پشمه‌های خرانداز به شاخه دیگر رودخانه، رودخانه بشار تشکیل شده که از یاسوج عبور کرده و پس از پیوستن به زهره به خلیج فارس می‌رسد.این منطقه تحت فرسایش سطحی آبی قرار دارد که دلایل عمده آن چرای بی رویه دام ها، شخم در جهت شیب و روش‌های .

..مشاهده کامل متن نامناسب آبیاری می‌باشد. این عوامل باعث کاسته شدن از عمق خاک قابل بهره برداری شده است.

در بسیاری ار نقاط رسوبات سبک دیده می‌شود که نشان دهنده فعال بودن رودخانه می‌باشد البته میزان فرسایش بسته به فصول مختلف بارش متفاوت است.از نظر زمین شناسی سنگ‌های منطقه مربوط به دوران سوم زمین شناسی و از جنس مارن و سنگ بستر است. یکی دو گسل خاص در منطقه وجود دارد، از جمله گسل اسلام آباد که باعث جلوگیری از نفوذ آب و انتقال آب به لایه‌های تحتانی شده است.منبع:http://www.

shirazjavanclub.com/http://www.azarakhshcycling.com/http://yasujsafar.

blog.ir/.