اطلاعات بیشتر


نام مکان:
آبشار آب نهر کاکان
استان:
کهگیلویه و بویراحمد
شهرستان:
بویراحمد

معرفی نامه

دهستان کاکان از توابع بخش مرکزی شهرستان بویراحمد، با مختصات جغرافیایی ۵۱ درجه و ۴۸ دقیقه طول شرقی و ۳۰ درجه و ۳۵ دقیقه عرض شمالی، در ۳۰ کیلومتری جنوب شرقی یاسوج قرار دارد. این منطقه از اطراف به ارتفاعات بلند و سر به فلک کشیده دنا محدود می‌شود. دهستان کاکان از سطح دریا در حدود ۱۹۲۰ متر ارتفاع دارد. آب و هوای این منطقه در فصول بهار و تابستان، مطبوع و دلپذیر و در زمستان سرد است.

دهستان کاکان یکی از منطقه‌های تاریخی و با قدمت استان کهگیلویه و بویراحمد به شمار می‌رود. این دهستان در گذشته، ییلاق خوانین قشقایی بوده است و متجاوز از ۲۰۰۰ سال قدمت دارد. در قسمت‌هایی از این دهستان، کتیبه‌های مربوط به دوره هخامنشی کشف شده است. مردم دهستان کاکان به زبان‌های ترکی قشقایی و لری سخن می‌گویند.

آن‌ها مسلمان و پیرو مذهب شیعه جعفری هستند. دهستان کاکان با بافت مسکونی متمرکز در محدوده کوهستانی شهرستان کهگیلویه و بویراحمد استقرار یافته است. اکثر خانه‌های این منطقه در یک طبقه و برخی از آن‌ها در دو طبقه با دیوارهای قطور و سقف مسطح ساخته شده‌اند. مصالح به کار رفته در ساخت واحدهای مسکونی شامل خشت، گل، تیره‌های چوبی و سنگ است.

دهستان کاکان چشم‌اندازهای طبیعی بسیار زیبایی دارد. مهمترین جاذبه‌های طبیعی این منطقه عبارتند از آبشار زیبا و شگفت‌انگیز مارگون، در مرز دو استان کهگیلویه و بویراحمد و فارس، در شرق شهر یاسوج ...

مشاهده کامل متن و در نزدیکی روستاهای مارگون و کاکان واقع شده است. این آبشار بلند در بالا دست تنگه زیبا و خوش آب و هوای مارگون جاری است. مهمترین سوغات این روستا، روغن حیوانی، عسل، گردو، رب لیمو و کشک است.مناطق گردشگرگی کاکانآب نهرپس از پایان زمستان نیز، این پیست فصل بهاره خود را آغاز می‌کند.

دشت‌های پوشیده از لاله‌های واژگون و زنبق موج گردشگران بی شماری را به سوی این منطقه می‌کشاند. در منطقه کاکان، دیدنی‌های فراوانی وجود دارد. پس از گذر از جنگل‌های انبوه بلوط، جاده‌ای پر پیچ و خم همچون ماری سیاه بر دل کوه میزبانمان است. ۱۶ کیلومتری شهر یاسوج و ۲ کیلومتری پیست اسکی کاکان به رودی می‌رسیم که آبی گوارا و بی نظیر دارد.

این رود از میان دل کوه‌ها بر یکی از دامنه‌های دنا سرازیر است. این منطقه همیشه سبز، هر ساله به انتظار دوستداران ورزش‌های کوهستانی می‌ماند و میهما ن‌هایی نیز دارد که البته تعدادشان کمتر از ظرفیت آب نهر کاکان است. در اطراف منطقه آب نهر کاکان رقص برگ درختانی چون بید، چنار و سیب منظره‌ای است برای دعوت دوباره گردشگرانپیست اسکی کاکان یاسوجپیست اسکی کاکان در استان کهگیلویه و بویراحمد ایران واقع شده آست. این پیست در دامنه‌های رشته کوه قله دنا در ۱۸ کیلومتری شهر یاسوج نزدیک به دهستان کاکان (روستای عباس علیخانی) در منطقه‌ای به همین نام واقع شده است.

محل این پیست جنب منطقه آب نهر استمعادن نمک کاکانمنطقه کاکان دارای سه چشمه مجزای آب شور می‌باشد که معادن سه‌گانه - سیبک-تخت -وتلخالی را تشکیل می‌دهند این معادن یکی از زیبایی‌های منطقه می‌باشدوجود چشمه‌های آب شور وشیرین در نزدیکی هم به فاصله چند متر یکی از شگفتی‌های خلقت وزیبایی‌های منطقه می‌باشد.چشمه ریزییکی از زیباترین مناطق دیدنی دهستان کاکان است که درسال گردشگران مختلفی از شهرهای مختلف ایران به خود جذب می‌کند. این چشمه دارای اب و هوای خنکی و محیطی بسیار زیبا وپارک می‌باشد. درضمن این روستا در روستای حمزه خانی می‌باشد.

جمعیت پوشش گیاهی امتداد رشته کوه دنا در کاچیون کاکاندر دامنه‌های جنوبی غربی یاسوج و در مسیر جاده یاسوج به کاکان تا آب نهر جنگل زیباه و نیمه انبوه بلوط با ترکیبی از گونه‌های جنگلی دیگر مانند بنه، کیکم، ارژن، زالزالک، شن و انواع بادام کوهی در ارتفاع‌های مختلف، همه جا را پوشانده است. از ارتفاع ۲۲۰۰ متر به بالا، درختچه‌های ارژن، شن، گونه‌های گون و درختان سرو کوهی (وهل) روئیده‌اند. در ارتفاعات بالاتر تا قله‌ها تنها گیاهان کوچک و انواعی از گون می‌رویند. در ارتفاعات جنگل وجود ندارد ولی درختهای پراکنده ارس (سرو کوهی) مراتع و چمنزارها پوشش اصلی گیاهان را تشکیل می‌دهند.

اکوسیستم مرتفع کوهستان کاکان موقعیتی را بوجود آورده است که در ارتفاعات مختلف با انواع گیاهان مختص آن ارتفاعات روبرو شویم و همین ویژگی موجب شده است تا از غنا و تنوع گیاهان سرشاری برخوردار شویم که دارای خواص دارویی و نیز غذایی می‌باشند و بنابراین در طول ماههای بهار و تابستان و پائیز و در ارتفاعات متغیر شاهد انواع گلهای زیبای منطقه زاگرس می‌باشیم و از جمله انواع گلهای زیبا لاله، ثعلب، پامچال، حسرت، مینا و … در فصول خاص رویش خویش و در تمامی منطقه دنا پراکنده می‌باشند. آن ۲٬۲۸۱ نفر (۴۹۷ خانوار) بوده‌است.کاکان زادگاه چشمه‌های خروشانازجمله دیگر مواهب طبیعی و اکوتوریستی در کاکان وجود چشمه‌ها و سرابهای متعدد در سطح منطقه‌های مختلف این دشت حاصل خیز است. به طوریکه این سرابها وچشمه‌ها شرایط مناسبی را جهت جذب جمعیت توریستی داخل استان وخارج از استان را در روزهای تعطیل فراهم می‌کند.

چشمه آب نهرکاکان، چشمه‌های متعدد بید کفته، چشمه‌های متعدد چهارکلا، چشمه‌های دشت کاکان واقع در روستاهای منطقه بالغ بر ۲۰چشمه خروشان، چشمه سلام، چشمه‌های کوها و مناطق دور بر که ساری و جاری هستند و به وضوح در منطقه قابل روئیت هستند. از جمله جاذبه‌های بی نظیر طبیعت دست نخورده کاکان است. اطراف برخی از این چشمه‌ها و سرابها از پوشش گیاهی نادری برخوردار بوده و در طول فصول مساعد از جمله بهار و تابستان شرایط مناسبی را جهت جذب گردشگران فراهم آورده است.تالاب‌های کاکان، زیستگاه پرندگان مهاجرتالابهای کاکان از جمله جاذبه‌های طبیعی این منطقه است که بویژه در فصل بارندگی زیبای خاصی به منطقه می‌دهد.

علاوه بر زیبایی‌های بی بدیل این تلابها مامن و زیستگاهی مناسب برای انواع پرندگان، و پرندگان بومی و مهاجر است. از جمله تالابهای کاکان می‌توان به دو تالاب منحصر به فرد دربالای کوه مشرف بر روستای حسین خانی کاکان و همچنین تالاب پوزه سفید، چشمه صفر بگ اشاره کرد.کاچیونازقلل مرتفع رشته کوه‌های دنا که هرساله پذیرای کوهنوردان می‌باشددر منطقه کاکان واقع است.بر اساس نظر کارشناسان برخی علل خوش آب وهوای کاکان شامل موقعیت رشته کوههای زاگرس نسبت به جهت وزش بادهای مرطوب غربی، ارتفاع نسبتا زیاد این منطقه از سطح دریا، فشردگی کوهها می‌باشد.

از جملهٔ درختان جنگلی این منطقه از بلوط، ارزن، بادام وحشی، گلابی وحشی، بید و پوشش علفی و بوته‌ای شامل گون، علف پشمکی، جو وحشی، پیاز کوهی و ریحان کوهی می‌توان نام برد.حیات وحش این منطقه نیز در گذشته غنی بوده و تنوع وحوش در کلیهٔ مناطق کاکان کاملا مشهود بوده است. در چند سال گذشته به‌دلیل افزایش جمعیت، سلاح‌های غیرمجاز، توسعهٔ راه‌ها و شکار و صید بی‌رویه، جمعیت وحوش در این منطقه تا حد زیادی کاهش یافته است.بلحاظ شراطی منطقه عسل کاکان فوق‌العاده معروف است، بنحوی که مشتری‌های ثابتی از استان‌های فارس و یزد و اصفهان تمامی عسل کاکان را خریداری می‌نمایند.

حلوا سیاه، کشک، روغن محلی، سیب، گردو ازدیگرسوغاتی‌های اصلی این شهرستان به‌شمار می‌آیند.کاکان همچنین دارای فرجگاه‌های طبیعی بسیاری در قسمت‌های مختلف است. از جمله این تفرجگاههای طبیعی می‌توان به تفرجگاه آب نهر، بید کفته، جوکاری، چهارکلا، چشمه سلام، چشمه صفربگی، تنگه قلندری، مورپریسه، تنگه خرم نازو..

. اشاره کرد.کاکان سرزمین آبشارهای منحصر به فردکاکان را همچنین می‌توان سرزمین آبشارهای منحصر به فرد و زیبا و باشکوه خواند. آبشارهایی در تنگه خرم ناز وجود دارد (۵ ابشار) که هر کدام زیبایی‌ها منحصر به فرد خود را دارند.

از طرف دیگر در ۲۰کیلومتری آبشار مارگون قرار دارد. منبع:http://kakan98.vcp.ir/.