اطلاعات بیشتر


نام مکان:
کاخ موزه گرگان
استان:
گلستان
شهرستان:
گرگان

معرفی نامه

آدرس : گرگان - پارک شهرکاخ اختصاصی گرگان یا کاخ موزه گرگان و یا کاخ سلطنتی گرگان مربوط به دوره پهلوی اول اول است و در گرگان، پارک شهر (کتابخانهٔ سابق) واقع شده است. کاخ شهر گرگان که یکی از ۱۲ کاخ خانواده پهلوی در کشور و محل اقامت این خانواده در منطقه بوده است، پس از مرمت به کاخ موزه گرگان تبدیل شده است. این کاخ موزه اولین موزه شمال، چهارمین موزه تخصصی باستان‌شناسی و بیست و چهارمین موزه کشور محسوب می‌شود. این بنا در سال ۱۳۴۳ به عنوان موزه گشوده می‌شود و تا سال ۱۳۶۱ دایر می‌ماند و پس از بازسازی دوباره افتتاح می‌شود.

این بنا که در دو طبقه به سبک اروپایی ساخته شده، در سال ۱۳۱۷ به دستور رضاخان در کنار مجموعه ای از ساختمان‌های اداری در آن سالها از جمله شهرداری، ثبت احوال، مدرسه ایرانشهر و اداره پست گرگان بنا شد. این اثر در تاریخ ۲۶ آذر ۱۳۳۶ به شمارهٔ ثبت ۱۵۳۸ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است و با مرمت و بازسازی در ۲۴ اردیبهشت ۱۳۸۸ افتتاح شده است. کاخ موزه گرگان شامل دو بخش همکف و طبقه بالاست که در طبقه همکف ۳۰ تن از مشاهیر استان گلستان از قرن سوم تا دوره پهلوی همراه با تندیس‌های پلاستیکی معرفی شده اند که به بخش مشاهیر مشهور است و در طبقه یک صد قلم از لوازم و اشیای دوره پهلوی و همچنین استراحتگاه خانواده پهلوی در معرض دید علاقه مندان قرار گرفته است.ساختمان کاخ در مرکز .

..مشاهده کامل متن شهر در خیابانی به همین نام در پارک شهر گرگان قرار دارد. این بنا در دوره پهلوی اول بر روی فنداسیون ساختمانی متعلق به دوره صفوی احداث شده و مساحت آن 250 مترمربع و در دو طبقه و سقف شیروانی می‌باشد.

کاخ موزه گرگان در سال 1343 هـ.ش همزمان با افتتاح پارک شهر، کتابخانه، ایستگاه راه آهن گرگان بطور رسمی افتتاح گردید و در همین زمان این موزه شامل 152 قلم آثار و اشیاء تاریخی و فرهنگی از هزاره پنجم قبل از میلاد تا اوایل دوره اسلامی بود. اما در سال 1361 هـ. ش تعطیل شد و قسمت عمده ای از اشیاء فوق به مرکز مازندران انتقال یافت.

اطلاعات بازدیدامکان بازدید شنبه تا پنج شنبه بجز روز‌های تعطیل رسمی، از ساعت ۸ صبح تا ۲ بعدازظهر شماره تلفن : ‎۰۱۷۱-۲۲۶۴۵۰۰منابع :http://www.ichto.ir/Default.aspx?tabid=239http://fa.

wikipedia.org/wik.