اطلاعات بیشتر


نام مکان:
چشمه گل رامیان
استان:
گلستان
شهرستان:
رامیان

معرفی نامه

چشمه دیدنی و خاطر انگیز گل رامیان در حدود شش کیلومتری جنوب شهر رامیان و در دامنه کوه «پنهان خانه» اعجاز آفرینش خداوند را در شرق استان گلستان به نمایش گذاشته است.این چشمه زیبا و پرجاذبه با چشم‌اندازی زیبا به عنوان "نگین طبیعت"، دیدگان هر بیننده‌ای را خیره می‌کند.گل رامیان کلمه " گل " در زبان ترکی به منطقه ای گود و عمیق که آب در آن جمع می‌شود گفته می‌شود . یکی دیگر از شگفت انگیز‌ترین دیدنی‌های طبیعت ایران است .

این چشمه در جنوب شهر رامیان قرار دارد.این چشمه یا دریاچه کوچک با مساحتی حدود 6 هزار مترمربع در تپه ماهور‌های شرقی رودخانه رامیان ( قوری چای ) قرار دارد . ساختار زمین شناسی این منطقه آهکی بوده و گفته می‌شود آب از عمق بیش از 80 متر از دل سنگ‌های آهکی بیرون آمده و این چشمه عمیق را بوجود آورده است . طول و عرض آن چندان زیاد نیست و بین 80 تا 70 متر تخمین زده می‌شود .

متاسفانه با کشیدن یک راه تا لب چشمه و به لحاظ آسیب پذیر بودن خاک اطراف چشمه آثار ریزش هایی در اطراف چشمه مشاهده می‌شد ، به گو نه ای که ریشه برخی درختان کاملاٌ بیرون زده بود .پوشش گیاهی اطراف آن را درختان پهن برگ، بلوط، درختچه‌های ولیک پوشانده است و در نزدیکی این مجموعه دلپذیر و با اهمیت ذخیر‌گاه جنگلی «زربین» واقع شده است.آب چشمه گل از بخش داخلی جوشش دارد و سرریز این منبع آبی ..

.مشاهده کامل متن به رودخانه "قره‌چای" رامیان که یکی از شاخه‌های " گرگانرود" است، وارد می‌شود.در گل رامیان گونه‌های ماهیان شامل ماهی سفید رودخانه‌ای، سیاه‌ماهی و ماهی «آبر نوئیدز» را می‌توان یافت.عمده ماهیان گل، ماهی سفید رودخانه‌ای است و تغذیه این ماهی بیشتر از حشرات آبزی و نرم‌تنان است این گونه ماهی در این منطقه دارای ارزش صید ورزشی با قلاب است.

ارتفاعات این محدوده در سال هایی نچندان دور از جنگل‌های باستانی بسیار با ارزش تشکیل می‌شده است که متاسفانه بیش از یک دهه است که توسط سازمان جنگلها و مراتع به شکل وسیعی درو شده و بجای آن عموماٌ درختان سوزنی برگ کاشته شده است. منبع :http://www1.jamejamonline.ir/newstext2.

aspx?newsnum=100902664763http://www.earthwatchers.org/ramyan.htmlhttp://www.

rasekhoon.net/.