اطلاعات بیشتر


نام مکان:
قلعه موران ( ماران )
استان:
گلستان
شهرستان:
رامیان

معرفی نامه

قلعه موران در جنوب غرب شهر رامیان واقع شده‌، این قلعه که به نامهای قلعه میران یا قلعه ماران یا دژتاکی نیز مشهور است قله‌ای است به ارتفاع ۲۴۳۰ متر که زیبایی منحصر به فردش چشم هر ببینده ای را به خود معطوف می‌کند.در بالای این قله زمینی مسطح به مساحت ۳ کیلومتر مربع قرار دارد که در طول تاریخ پایتخت و مرکز برخی حکومت‌ها بوده‌است که از مهمترین ان‌ها می‌توان به پایتخت ییلاقی سلسله اشکانیان اشاره کرد . همچنین کتب فراوانی در خصوص تاریخ قلعه میران مطالبی نگاشته‌اند .سایکس مدعی است که قلعه ماران.

همان پایتخت دوم اشکانیان است که تیرداد ساخته و آن را دارا نامیده که همان داریون یونانیان است.سعیدی مولف کتاب رامیان و فندرسک در باره قلعه ماران(=موران)می نویسد. کوه قلعه ماران بلندترین کوههای بخش رامیان و گرگان است. سر کوه مسطح و مرتع گاو و گوسفند است و چشمه آبی بر سر کوه است که مورد استفاده دامداران است.

گندم‌های ذخیره امیر خان سردار، برادر محمد زمانخان که در چاههایی که در قله است همانند زغال تا امروز باقی است در جنگل‌های پاقلعه میتوان ازگیل وحشی،ولیک ، توسکا، موزی وانواع بلوط را یافت ودر بالا دست انواع گیاهان دارویی یافت میشود.از نظر پوشش جانوری نیز منطقه بسیار غنی میباشد.شما برای رفتن به قلعه موران دو گزینه در پیش رو دارید: یکی اینکه ابتدا سفری به شاهرود داشته باشید و از آنجا رهسپار منطقه ..

.مشاهده کامل متن شوید یا سفر خود را از گرگان به این منطقه دنبال کنید.از شاهرود تا روستای پاقلعه نزدیک به 2 و نیم ساعت راه است و از روستا تا رسیدن به جنگل نیز یک ساعت راه دارید، ضمن اینکه اگر گروه شما توان متوسط داشته باشند باید نزدیک به سه ساعت تا قله را برای خود در نظر بگیرید. به قلعه موران که برسید هم هوا خوب است و هم فضا فراخ و این خستگی رسیدن به آنجا را جبران می‌کند.

عصر به قلعه موران می‌رسید می‌توانید استراحت کوتاهی کنید، گشتی در اطراف منطقه بزنید و آرام آرام چادرها را برای یک شب مانی در ارتفاعات برپا کنید. بهتر است محض احتیاط لباس گرم همراه خود داشته باشید. صبح پس از صرف صبحانه برای برگشت می‌توانید از سمت رامیان و گرگان به تهران برگردید یا دوباره سری به شاهرود بزنید و بازدیدی از آرامگاه شیخ ابوالحسن خرقانی و بایزید بسطامی داشته باشید. در برگشت هم باز از میان مسیر شاهرود و گرگان می‌توانید انتخاب کنید.

برنامه قلعه موران، برنامه‌ای بسیار کوتاه اما زیبا است. به این ترتیب که پس از کوهپیمایی در مسیری جنگلی با شیب تند به دشتی پوشیده از درختان بلوط کهنسال، ازگیل وحشی و ممرز می‌رسید. دور تا دور دشت نیز پرتگاه‌هایی دیدنی دارد با نماهایی از جنگل زیبای ابر و منطقه شیرآباد. اگر خوش شانس باشید، با بالا آمدن ابرها در زیر قلعه موران و در جنگل ابر خود را ناخدای یک کشتی احساس خواهید کرد که در ابرها پیش می‌رود.

در ضمن شما می‌توانید از روستا برخی از مواد را تهیه کنید تا کمکی هم به اقتصاد بومی و محلی منطقه کرده باشید، اما بهتر است برخی اقلام را که امکان دستیابی به آنها در روستا نیست پیش از آغاز سفر تهیه کنید.منبع :http://paghale.ir/attractions/ghalemaran/43-1390-06-18-18-58-17.htmlhttp://www.

ohodclub.com/http://www.donya-e-eqtesad.com/.