اطلاعات بیشتر


نام مکان:
روستای کهنه کلباد
استان:
گلستان
شهرستان:
بندرگز

معرفی نامه

روستای کهنه کلباد ،روستایی کوچک وزیبا با پیشینه غنی می‌باشد که در ابتدای ورودی جاده‌ی استان گلستان از غرب قرار دارد . فاصله اش با اولین شهرستان استان، بندرگز، پنج کیلومتر و با اولین شهر استان مازندران چهار کیلومتر است . در حقیقت کهنه کلباد دروازه‌ی ورودی به استان گلستان است .کهنه کلباد امروزی در دو کیلومتری روستایی به نام کلباد بنا شده است که در سالهای دور در کنار جرکلباد ساخته شده بود.

بنا به تحقیقات انجام شده و آن گونه که از روایات عده ای از مسافرین نقل می‌شود، روستای کلباد روستایی بزرگ با جمعیتی زیاد بوده است که متاسفانه بر اثر زلزله از بین می‌رود و بعد‌ها در فاصله‌ی دو کیلومتری شرق آن روستای جدید پا می‌گیرد که با توجه به پیشینه‌ی روستای کلباد آن را کهنه کلباد (خرابه‌های کلباد) نام می‌نهند .وجه تسمیه کلباد چندان مشخص نیست . اما با توجه به موقعیت ویژگی این روستا و قرار گرفتن در حاشیه‌ی جنگل-که یقینا روزی این بخش‌ها نیز جنگل بوده است. و با توجه به روایات شاهنانه ، که مورد علاقه‌ی مردم این ناحیه بوده است ، حدس زده می‌شود این نام بر گرفته از نام قهرمانی به نام کلباد باشد که رستم در مسیر آمدنش از سیستان و سفر به مازندران برای نجات کیکاووس و یاران دربندش با او به مبارزه برخواسته است و پس از شکست او ، کلباد را به درختی می‌بندد و نشانی کیکاووس را از او می‌پرسد و منطقه ای که او به درخت .

..مشاهده کامل متن آن بسته شده است با توجه نام و شهرتش در مازندران به همین نام خوانده شده است . کما اینکه قبل از ساخته شدن روستای کلباد نام جری که امروزه پابرجاست کلباد نام دارد و نام این جر در لشکرگشایی‌های آقا محمد خان قاجار و حتی شاه عباس صفوی – که کاخ صفی آباد را در بهشهر امروزی بنا نهاد و فاصله‌ی آن با جر کلباد تنها بیست و پنج کلیلومتر است- نیز برده شده است .

فاصله‌ی کهنه کلباد از شمال و جنوب با دریا و جنگل به ترتیب دو و یک کیلومتر است و دارای مناظر طبیعی بسیار زیادی است.طبیعت بکر جنگل کهنه کلباد که جاده‌ی ماشین رو ندارد در بین جنگل‌های اطراف از این حیث ممتاز است . به دلیل ساخت و ساز کمتر این روستا به نسبت روستاهای مجاور، محیط روستا به طبیعت نزدیکتر است .زبان مردم این روستا و روستا‌های مجاور طبری است که به دلیل روابط نزدیک با شهر‌ها و آشنایی کودکان از همان زمان طفولیت با زبان فارسی ، این زبان با زبان فارسی اختلاط یافته است و از اصالت خود دور شده است .

روستای کهنه کلباد در هشت سال دفاع مقدس چهار تن از جوانان خویش را تقدیم میهن عزیز خود کرده است و در سالهای مبارزه با رژیم پهلوی جوانانش حضوری فعال در مبارزات سیاسی و تظاهرات‌های ضد دولتی داشته اند.این منطقه یکی از بزرگترین مناطقی است که گنج‌های پنهانی در دل خاک آن وجود داشته است و به خاطر همین مسئله بارها مورد دستبرد گنج یابان قرار گرفته است .دلیل وجود گنج در این قسمت هنوز مشخص نشده است. اما افراد محلی صاحبان این گنج‌ها را مردم کلباد قدیم می‌دانند که این منطقه را برای پنهان کردن گنج‌های خانوادگی خود مناسب می‌دانستند و بعد از وقوع زلزله این گنج‌ها بدون صاحب مانده است .

چرا که گنج‌های خانوادگی چندان بزرگ نبوده و نیستند.این روستا دارای آثار تاریخی :جر کلباد: در قسمت شرق روستا - دین تپه: در قسمت جنوب روستا - خرابه‌های آتشکده قدیمی: در قسمت جنوب شرقی روستا - بزغاله تپه: در قسمت شمال روستا در نزدیکی شاهراه آسیایی - منطقه توتستان: در قسمت جنوب شرق روستا - تپه عبدالهی: در قسمت شمال روستا - بلبل چشمه: در قسمت جنوب روستا - فریضه عبدالهی«خرابه‌های مدفون شده آبادی باستانی فریضه»: در شمال روستا.منبع: وبلاگ روستای کهنه کلباد http://kohnekolbad.blogfa.

com/post-20.aspxhttp://wikiroosta.ir/.