اطلاعات بیشتر


نام مکان:
منطقه حفاظت شده جهان نما
استان:
گلستان
شهرستان:
کردکوی

معرفی نامه

منطقه حفاظت شده جهان نما یکی از نقاط گردشگری ایران و استان گلستان به شمار می‌رود. این منطقه در همه فصول پذیرای ایرانگردان و گردشگران باشد.منطقه جهان نما با وسعتی بیش از ‪ ۳۰‬هزار هکتار در جنوب شرقی شهرستان کردکوی در ارتفاعی بین ‪ ۶۰۰‬تا سه هزار و ‪ ۸۶‬متری از سطح دریا واقع شده است.وجود دهکده‌های ییلاقی قدیمی، آثار تاریخی و باستانی، وضعیت جغرافیایی و آب و هوایی، وجود کوه، رودخانه، چشمه، انواع وحوش و پرندگان کمیاب و نوع پوشش گیاهی از جمله جاذبه‌های این منطقه است.

دهکده‌های ییلاقی قدیمی در این منطقه وجود دارد که از جمله دو روستای کفشگیری و سعدآباد است. کفشگیری محله و سعدآبادمحله در شمال غربی منطقه حفاظت شده جهان نما هنوز دارای منازلی با معماری سنتی است. شغل مردم روستاهای منطقه عمدتا دامداری وکشاورزی بوده و گلیم، پاپیچ‌های سنتی و وسایل تزئینی کوچک از جمله صنایع دستی آنان به شمار می‌رود. همچنین وجود برج ‪ ۳۵‬متری رادکان معروف به “میل رادکان” درحاشیه این منطقه ارزش گردشگری آن را دو چندان کرده است.

این منطقه که در جنوب شهرستان کردکوی واقع است، گفته می‌شود مدفن یکی از اسپهبدان خاندان باوند طبرستان به نام ابوجعفر محمدبن وندرین باوندی است.آثار باستانی زیادی نیز در روستاهای حاجی‌آباد، چهارباغ، شاهکوه، چمن ساور، زیارت و دیگر محدوده‌های منطقه حفاظت شده جهان نما جود دارد. از نظر وضعیت جغرافیایی بیشتر منطقه جهان نما کوهستانی بوده و ارتفاع منطقه آن از ‪ ۶۰۰‬متر در مرز شمالی اطراف شصت کلا تا سه هزار و ‪ ۸۶‬متر در کوه تل انبار در شرق منطقه و جنوب روستای زیارت می‌باشد. کوههای معروف این منطقه دوکالی درغرب، شاه‌پسند، کالت و چلستان در مرکز، زبله، تلمبار و لنده کوه در شرق بوده و دره‌های مهم آن شامل مغزی در غرب ، جلینک بلینگ در جنوب، سفیددره در مرکز و ترکت در شمال است.

با وجود کوهستانی بودن این منطقه چشمه‌های زیادی در آن وجود دارد که از جمله نخودچشمه، سرخ چشمه، پیرزن چشمه، شربت، تول بنه، سوته، مازوکش، والدیگاه، امام وردی، چهارسرا، چشمه‌های اطراف محلات جلینگ بلینگ، حاجی آباد، مرادچشمه، تاجین چشمه و چشمه آبگرم زیارت است. همچنین رودخانه‌هایی دراین منطقه جاری است که از جمله می‌توان به چهارباغ در جنوب اشاره کرد که در ادامه مسیر به نام رادکان وارد استان مازندران می‌شود، رودخانه فصلی سفیددره نیز در مرکز این منطقه قرار دارد.در درون منطقه حفاظت شده جهان نما همچنین آبشار زیارت وجود دارد که در حدود پنج کیلومتری روستای زیارت و در شمال شرقی این منطقه است.جهان‌نما در طبقه بندی جغرافیایی گیاهی ایران جز بخش فرعی هیرکان قرار گرفته که این بخش جنگل‌های شمال کشور را در برگرفته است.

پوشش گیاهی منطقه شامل درختان پهن برگ، درختچه و بوته‌زار است. مهمترین گونه‌های گیاهی آن سرخدار، ارس، سروکوهی، پیرو، مازو،راش، ممرز، آلوچه، زرشک، آزاد، بید، هفت کول، نمدار، سیاه‌تلو وگونه‌های علفی وبوته‌ای گل گاوزبان، سریش، فستوک، یونجه، گل قاصد، مریم گلی، شکرتیغال، اسپرس بوته‌ای، چوبک و درمنه است.جانوران :1- پستانداران :با توجه به زیستگاه‌های منحصر به فردی که در منطقه حفاظت شده جهان نما وجود دارد می‌توان پستانداران بزرگ جثه ای مانند مرال ، شوکا ، خرس ، پلنگ ، گرگ ، قوچ و میش ، بز کوهی ( پازن ) ، گراز و پستانداران دیگر نظیر ، خرگوش ، کیسه دهان خاکستری ، پایکا ، انواع خفاش‌ها و حشره خورها ، روباه ، راسو ، رودک ، گربه وحشی ، گربه جنگلی ، سیاه گوش و ..

.. را در این منطقه مشاهده کرد.2- پرندگان :منطقه‌ی حفاظت شده‌ی جهان نما به علت کوهستانی بودن و پوشش بوته ای و علفزار در کنار درخت زار تنک گونه‌های بسیار با ارزشی از پرندگان مختلف را در خود جای داده است که می‌توان به انواع پرندگان شکاری مانند : سارگپه جنگلی ، کورکور ، طرلان ، قرقی ، سارگپه پابلند ، عقاب طلایی ، هما ، دال ، شاهین ، انواع جغد ، مرغ حق و .

....

اشاره کرد همچنین از دیگر پرندگان ارزشمند این منطقه می‌توان کبک دری ، قرقاول ، کبوتر جنگلی ، بلدرچین ، کوکو ، قمری ، انواع دارکوب‌ها ، انواع چکاوک‌ها و بادخورک‌ها ، هدهد و زنبور خورها و دم جنبانک‌ها ، سنگ چشم‌ها و سسک‌ها ، چرخ ریسک‌ها و سهره‌ها و کلاغ‌ها و ....

را نام برد .3- دوزیستان و خزندگان :از دوزیستان و خزندگانی که در منطقه‌ی حفاظت شده‌ی جهان نما زندگی می‌کنند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد :قورباغه معمولی، قورباغه جنگلی ، وزغ ، سمندر ، انواع آگاماها و مارمولک‌ها ، انواع مارها و افعی قفقازیهمچنین در چشمه‌ها و رودخانه‌های منطقه حفاظت شده‌ی جهان نما ، سیاه ماهی ، سگ ماهی جویباری نیز مشاهده شده است . جاذبه‌ها و بناهای منحصر به فرد :از جاذبه‌ها و بناهای منحصر به فرد منطقه‌ی حفاظت شده‌ی جهان نما می‌توان صخره‌های زیبا و مرتفع شاه پسند و ..

.. و امامزاده راضیه و مرضیه در مرز غربی و در ارتفاعات البرز و برج رادکان در غرب منطقه را نام برداز سوی دیگر براساس آمارهای ارایه شده متوسط بارندگی در منطقه جهان نما حدود ‪ ۴۴۰‬میلی متر اعلام شده است. براین اساس زمستان این منطقه سرد و در تابستان هوای مطبوع و خنکی دارد و وجود مه در فصول مختلف به خصوص تابستان یکی از عوامل تلطیف هوای است.

گفتنی است میل رادکان، جاده شاه عباسی، شهر باستانی تمیشه، امامزاده روشن‌آباد، ابراهیم و چهارکوه، دهکده‌های ییلاقی درازنو و جهان نما و پارک جنگلی امام رضا(ع) از دیگر مناطق گردشگری شهرستان کردکوی است. بخش شمال این شهرستان از زمین‌های جلگه‌ای هموار با شیب ملایم تشکیل شده و به زمین‌های بندرترکمن، رودخانه قره‌سو و خلیج گرگان منتهی می‌شود. بخش جنوبی آن نیز از ارتفاعات البرز شرقی تشکیل شده که حداکثر ارتفاع آن از سطح دریا در برخی از مناطق به سه هزار و ‪ ۵۰۰‬متر می‌رسد.منبع :http://www.

farsnews.com/newstext.phphttp://vahsh.ir/http://golestan.

doe.ir/.