اطلاعات بیشتر


نام مکان:
پارک جنگلی دلند
استان:
گلستان
شهرستان:
آزادشهر

معرفی نامه

پارک جنگلی دلند در 11 کیلومتری غرب آزاد شهر- علی‌آباد، شاهراه آسیایی تهران ـ مشهد و در شرق دلند واقع شده است . واژه دلند به معنای منطقه پوشیده از جنگل‌های انبوه می‌باشد. جزو آن دسته از پارک‌های جنگلی است که امکانات تفرجگاهی مناسبی از قبیل میز، نیمکت، آب آشامیدنی، سرویس بهداشتی و نمازخانه دارد. پارک جنگلی دلند قابلیت‌های تفرجگاهی ویژه‌ای دارد و مورد استفاده وسیع مسافران بین راهی قرارمی‌گیرد.

ارتفاع از سطح دریا بین 80 ـ 120 متر و شیب عمومی پارک بسیارکم و یکنواخت بین 5/0 ـ الی 1 درصد است . میزان بارندگی سالیانه 500 تا 600 میلی متر می‌باشد که بیشتر آن در بهار و کمتر آن در تابستان است .دمای متوسط 21 درجه سانتی گراد و حداکثر 36 و حداقل 3 ـ درجه سانتی گراد و رطوبت آن 67% است .خاک محدوده پارک ، رسی ، شنی ، دارای سنگ مادر آهکی است که منشا ان از لوم‌های بادی وحاصل دوران چهارم زمین شناسی است .

تیپ گیاهی آن بلوط ، ممرزستان ، آزاد و انجیلی بوده وبه ندرت سپیدار و افرا و اوجا در آن یافت می‌شود. به دلیل وجود درختان آزاد که امروزه از گیاهان مورد تهدید است ، بخشی از این پارک به عنوان ذخیره گاه جنگلی به ثبت رسیده است و این خود از ویژگی‌های این پارک محسوب می‌شود . این پارک جزو پارک‌های جنگلی است که امکانات تفرجگاهی مناسبی از قبیل میز، نیمکت، آب آشامیدنی، سرویس بهداشتی و نمازخانه دارد. پارک .

..مشاهده کامل متن جنگلی دلند قابلیت‌های تفرجگاهی ویژه‌ای دارد و مورد استفاده وسیع مسافران بین راهی قرارمی‌گیرد.بازدید کنندگان پارک اغلب در فصول بهار و تابستان حضور می‌یابند و اغلب از اهالی منطقه و شهرهای اطراف و زایرین و مسافرین مشهد مقدس میباشند .

اگر چه طرح مصوب این پارک در سال 1357 بوده ولی چند سال جلوتر امکانات رفاهی در آن نصب و ایجاد گردید .در سال‌های بعد امکاناتی از قبیل مسیرهای آسفالته ، آب رسانی و برق رسانی ، پارک کودک ، نمازخانه ، سرویسهای بهداشتی ، مناطق کمپینگ و پیک نیک ، ساختمان نگهبانی ، پناهگاه‌های چوبی ، مهمانسرا و چاه‌های عمیق و نیمه عمیق در آن دایر گردیده است .منبع :http://www.golestancr.

ir/http://vista.ir/article/117528http://www.hamshahrionline.ir/.