اطلاعات بیشتر


نام مکان:
روستای زیارت
استان:
گلستان
شهرستان:
گرگان

معرفی نامه

گلستان سراسر از زیبایی است برای دیدن یکی دیگر از زیبایهای این استان درمسیر خروج از شهر گرگان از سمت جنوب پس از گذر از منطقه گردشگری و تفریحی ناهارخوران به جاده ای زیبا و جنگلی می‌رسیم که مسافران را با خود به یکی دیگر از زیباییهای گلستان دعوت می‌کند.به روستای ییلاقی «زیارت» که در میان دو دامنه کوهستانی و جنگلی قرار گرفته و در تابستانها بدلیل هوای خنک و معتدل و در زمستانها بدلیل برف با وجود قرار گرفتن در نزدیکی منطقه ای که هوای معتدل دارد همواره مد نظر گردشگران و مسافران است.روستای زیارت در هفت کیلومتری جنوب ناهار خوران گرگان واقع شده است که توسط یک جاده جنگلی بسیار زیبا به ناهارخوران متصل شده است . روستای زیارت با داشتن جاذبه‌های توریستی از قبیل امام زاده ، آب گرم معدنی ، آبشار ، کوه‌های سر به فلک کشیده و سر سبز و .

.. در کنار آب و هوایی کم نظیر و مطبوع باعث شده که هر ساله از سراسر ایران میهمانان بسیاری را پذیرا باشد . زیارت در ارتفاع یکهزار متری از سطح دریا در ۱۷کیلومتری جنوب شهر گرگان واقع شده است، این روستا ازشمال به «ناهارخوران» وارتفاعات «بندسر» و «خمام شهر»، از شرق به ارتفاعات «خال دره»، از غرب به ارتفاعات «ادیم» و «مازوکش» و «کمرسر» و از جنوب به آبشار و ارتفاعات پوشیده از جنگل محدود می‌شود.

از مجموع جاذبه‌های این روستا آبگرم آن با خواص درمانی و نیز وجود امامزاده جلوه خاصی به این منطقه و توانایی خاصی برای پذیرش مهمان از سراسر کشور داده است.گفتنی است وجود امامزاده عبدالله در این روستا باعث شده تا نام «زیارت» بر آن گذاشته شود. روستای تفریحی، توریستی زیارت از جمله روستاهای بسیار قدیمی شهرستان گرگان است که دارای قدمت تاریخی و جاذبه‌های گردشگری طبیعی فراوانی است.روستای زیارت در دره رودخانه «خاصه رود» قرار دارد و در دامنه رود گسترش یافته است، اما رشد روستا به دلیل شیب تند زمین و وجود مراتع و جنگلها در بالادست در این بخشها متوقف شود.

در این میان آبگرم زیارت با خواص درمانی که در حاشیه جنوبی روستای زیارت در مجاورت امامزاده عبدالله قرار دارد.دانشنامه گلستان در مورد نام قدیمی این آبگرم از آن به نام «گرماندو و گرماب» نام می‌برد.چشمه آب گرم زیارت در 15 کیلو متری جنوب گرگان و در روستای زیارت و ضلع شرقی رود خانه خاصه رود قرار دارد . در حال حاضر دارای 4 مظهر و محل خروجی به فاصله تقریبی (10-20) متر است : اولین مظهر چشمه ،زیر تخته سنگی است که روی آن کتیبه کوچکی با ابعاد 20*15 متر به خط عربی تاریخ 1035 را نشان می‌دهد .

مظهر دوم به فاصله 20 متر در جنوب مظهر اول قرار دارد ،دو مظهر دگر هر یک با فواصل 15و10متر از زیر بدنه ترانشه طبیعی ،جاری هستند .در سفرنامه‌های خارجیانی که از منطقه بازدید نمودند ،مثل سفرنامه کلنل لوات ،کنسول انگلیس در استر آباد نیز ،به وجود چشمه آب گوگردی در قریه زیارت اشاره شده است . آب چشمه صاف و زلال و فاقد طعم و بوی تند و خاص است ولی دارای گرمای ملایم و مطبوع میباشد . حجم آب چهار رشته ،روی هم رفته قابل توجه بوده و در حدود 15 اینچ است .

آب گرم زیارت به نظر می‌رسد تنها آب گرم در استان گلستان باشد و در صورتیکه آب چشمه مورد بررسی و خواص آن از نظر وجود مواد معدنی مشخص شود، می‌تواند یکی از جاذبه‌های توریستی بسیار جالب استان باشد. در ضمن ، این چشمه در محدوده منطقه حفاظت شده واقع گردیده و مدیریت آن به عهده اداره کل حفاظت محیط زیست استان گلستان است.خواص درمانی آبهای گرم بیشتر از مواد معدنی آنها است، اگر آب چشمه‌ها در ازای هر یک لیتر بیش از یک گرم مواد معدنی داشته باشد به آن چشمه‌های آب معدنی می‌گویند.در این زمینه گفته می‌شود اکثر چشمه‌های آبگرم چشمه‌های آب معدنی هستند زیرا آب آنها به دلیل دمای بالا قدرت انحلال زیاد داشته و در نتیجه مواد معدنی آن به بیش از یک گرم در لیتر می‌رسد.

همچنین به گفته اهالی زیارت آبگرم این روستا آرام بخش بوده و برای انواع بیماریهای پوستی و درد مفاصل مفید است.چشمه آبگرم زیارت که در محدوده حفاظت شده جهان نما قرار دارد دربین حدود ۷۰چشمه این محدوده از پرآب‌ترین آنها است.آبگرم روستای زیارت که تنها چشمه آبگرم در استان گلستان است دارای آب صاف و زلال و فاقد طعم و بوی تند و خاص بوده و گرمای ملایم و مطبوعی دارد.این ابگرم دارای چهار مظهر و چهار خروجی است که به فاصله حدود ده تا بیست متر قرار گرفته است.

به گفته وی اولین مظهر چشمه زیرتخته سنگی است که روی آن کتیبه کوچکی به ابعاد ۱۵در ۲۰سانتی متر بوده و به خط عربی تاریخ ۱۰۳۵را نشان می‌دهد، مظهر دوم به فاصله ۲۰متر در جنوب این مظهر قرار دارد و دو مظهر دیگر هر یک با فاصله ده تا ۱۵متر از زیر بدنه تراشه طبیعی جاری هستند.گفتنی است روستای ییلاقی زیارت همچنین بعنوان یکی از ده روستای دارای بافت باارزش تاریخی کشور معرفی شده است که این مساله لزوم توجه بیشتر به آن رامی رساند.این منطقه دارای توپوگرافی ناهمگن است، به این صورت که با شیبی تند شروع و سپس به صورت تقریباً یکنواخت تا انتهای منطقه ادامه می‌یابد. این پستی و بلندی پس از طی مسیر اولیه جاده و در ناحیه ای معروف به باباطاهر چشم انداز و مناظری زیبا را در پیش روی بیننده قرار می‌دهد به طوری که در اطراف، فضای باز جنگلی و در افق دید کوه‌های زیبا و پوشیده از درخت قرار دارد متر نیز می‌رسد.

آبشار روستای زیارتاین آبشار در 5 کیلو متری جنوب روستای زیارت و در 19کیلو متری گرگان و در مسیر یکی از شاخه‌های فرعی رود خانه خاصه رود زیارت به نام شاخه آبشار قرار دارد . این شاخه رودخانه از طریق دو آبشار مجاور ، از ارتفاع حدود 15 متر به داخل محوطه حوضچه که در محل ریزش ایجاد شده می‌ریزد .در کل محوطه آبشار ذرات ریز و پودر مانند آب در هوا معلق است و به دلیل بالا بودن رطوبت نسبی محیط روی تخته سنگ‌ها نیز پوشیده از خزه و گل است . منظره زیبا ،آب صاف و محیط آرام ،عواملی هستند که مشتاقان و علاقمندان به طبیعت را به خود جلب می‌نماید .

اگرچه در حال حاضر هیچ گونه امکانات تفرجگاهی در این مکان وجود ندارد، ولی در فصول گرم ،بازدید کنندگانی دارد. این مجموعه در محدوده منطقه حفاظت شده واقع شده است ، ولی استفاده دام‌ها از محیط‌های هم جوار و تردد بدون کنترل انسان‌ها از عوامل محدود کننده ظرفیت و توان تفرجگاهی این پدیده با ارزش است .این روستای باستانی به دلیل قرارگرفتن در بستر سرسبز و زیبای استان گلستان و روی شیب تپه به طور طبیعی از مناظر و چشم اندازهای زیبای جنگلها و مراتع اطراف بهره مند است و وجود امامزاده، چشمه آبگرم و آبشار ازویژگیهای خاص روستای زیارت گرگان به شمار می‌رود.روستای زیارت با وجود جاذبه‌های بسیار به توجه بیشتری نیاز دارد و حمایت از سرمایه گذاران برای ایجاد امکانات اقامتی و استفاده از این آبگرم در این زمینه تا حدودی تاثیرگذار خواهد بود.

راه دسترسی به روستا از داخل شهر و از طریق بلواری مقدور است که در انتها به میدان ناهارخوران ختم می‌شود و پس از آن جاده پرپیچ و خم روستای تفریحی و ییلاقی زیارت در دل جنگل سر به فلک کشیده آغاز می‌شود از لحاظ آب و هوایی، ناحیه ناهارخوران گرگان جزو نواحی معتدل و نیمه مرطوب خزری است که آب و هوای آن مطبوع و ملایم است و به دلیل افزایش ارتفاع، هوای خنک‌تری نسبت به شهر گرگان بویژه در فصل تابستان دارد.منبع:http://ziaratvillage.epage.ir/images/ziaratvillage/gallery/9046267b091538def4c441aced9cda1f/FullPic/2009-07-19_04.

19.10_IMG_0024.jpghttp://zeeyarat.ir/http://www.

golestancr.ir/golestan/abshar-ziyarat.htmhttp://www.shomalefarda.

com/index.php.