اطلاعات بیشتر


نام مکان:
پارک جنگلی النگدره
استان:
گلستان
شهرستان:
گرگان

معرفی نامه

پارک جنگلی النگدره به عنوان یک منطقه بکر و یکی از زیباترین جنگلهای ایران به هر مسافری که به استان گلستان قدم میگذارد پیشنهاد میشود، این پارک یکی از 7 منطقه نمونه گردشگری کشور و همچنین پارک جنگلی شاخص شمال کشور انتخاب و معرفی شده است. جنگل النگدره به مساحت ۱۸۵ هکتار و در ۵ کیلومتری جنوب غربی شهر گرگان در مسیر جاده ناهارخوران قرار گرفته است.پارک النگدره در فصل‌های بهار و تابستان بویژه در روزهای گرم و آفتابی سرشار از افراد و خانواده‌های شهری و روستایی است که از هوای گرم و شرجی شهر گرگان، روستاها و شهرهای اطراف به این منطقه پناه می‌برند تا ساعاتی را در فضایی مطبوع سپری کنند.این پارک در جنوب غربی شهر گرگان به فاصله 3 کیلومتری شهر واقع شده است.

پارک جنگلی النگ دره در دامنه جنگل‌های انبوه شمالی از پوشش درختان منحصراً جنگلی برخوردار بوده و رودخانه ای از وسط آن می‌گذرد.پارک النگدره طی سال‌های 1370 ـ 1376 توسط اداره کل منابع طبیعی استان گلستان احداث گردیده است.این منطقه با داشتن آب و هوای کوهستانی ، دارای تابستان معتدل و زمستان سرد و برفی است . آب و هوای این جنگل حداقل ۱۰ درجه خنک‌تر از نقاط شهری و پرجمعیت است .

پارک النگدره در دامنه جنگل‌های انبوه شمالی قرار دارد که از پوشش درختان جنگلی برخوردار است. مهم‌ترین انواع درختان این پارک جنگلی را انجیلی و ممرز، توسکا، لرگ، افرا، بلوط، بید، شیردار و خردمندی تشکیل می‌دهد.آب مورد نیاز پارک از چشمه افرایی و زیبایی که در اطراف پارک واقع شده تأمین می‌شود. رودخانه «قلاشی» از قسمت جنوب پارک تا شمال امتداد داشته و تقریباً از وسط آن می‌گذرد.

در نزدیکی این رودخانه، ۳چشمه آب با کیفیت بسیار بالاقرار دارد که چشم انداز طبیعی منحصر به فردی ایجاد کرده است. داخل این پارک جاده ای آسفالته وجود دارد و هر کجای آن که بخواهید می‌توانید بنشینید و از طبیعت بی نظیر آن بهره ببرید . بهار آن زیبا عطرآگین همراه با صدای پرندگان است نسیم خنک داخل جنگل در تابستان جان نواز است .به گفته کارشناسان میراث فرهنگی و گردشگری استان گلستان، ۱۴۷ هکتار از پارک جنگلی النگ دره در قراردادهای ۱۰ تا ۳۰ ساله برای اجرای طرح‌های گردشگری به بخش خصوصی واگذار می‌شود.

امکانات موجود در پارک النگ دره شامل برق رسانی ، سرویس‌های بهداشتی ، جاده آسفالته ، نمازخانه ، پارک کودک ، زمین ورزش ، ساختمان‌های نگهبانی ، منطقه کمپینگ و پیک نیک است.منبع :http://hamshahrionline.ir/details/153161http://golestan.irib.

ir/index.php?option=com_content&view=article&id=2373http://www.golestancr.ir/golestan/park-alang.

htm.