اطلاعات بیشتر


نام مکان:
تالاب آجی گل
استان:
گلستان
شهرستان:
گنبد کاووس

معرفی نامه

آجی گل از یکی دیگر از تالابهای زیبا و بکر استان گلستان می‌باشد که دیدن طبیعت زیبای آن در ایام بهاران به طبیعت‌گردان توصیه می‌شود.آجی گل در زبان ترکمن به معنی دریاچه تلخ است.این تالاب در بخش داشلی برون ،شمال شهرستان گنبد کاووس و در جنوب روستای تنگلی واقع شده است. مساحت آن حدود ۳۶۰ هکتار می‌باشد.

در ضلع غربی تالاب آجی گل دریاچه نمک به مساحت حدود ۸۰ هکتار قرار گرفته است. عمق این تالاب از ۱ تا ۱۵ متر در نقاط مختلف متغیر است. آب این منطقه نیز از رود مرزی اترک تأمین می‌گردد.این تالاب در جنوب رودخانه مرزی اترک به فاصله 75 کیلومتری شمال شهر گنبدکاووس واقع است.

حد اکثر عمق آن بسته به فصول5/2-5/1 متر متغیر است.در بالادست آن دریاچه‌ای بسیار زیبا با مساحت 100 هکتار به نام دریاچه نمک قرار دارد.این تالاب از دو بخش تشکیل شده است که قسمت غربی آن تا حدودی عمیق است. قسمت شرقی تالاب پوشیده از نی و از بخش غربی جدا می‌شود.

دریاچه نمک یکی دیگر از جاذبه‌های طبیعی این بخش مرزی است که در پائین دست روستای تنگلی قرار دارد. حیات وحش این منطقه شامل: پرندگان : فلامینگو ، غاز پیشانی سفید ، پلیکان سفید ، پلیکان پاخاکستری ، قوی گنگ ، قوی فریاد کش ، انواع کشیم‌ها ، بو تیمار‌های کوچک ، سلیم‌ها و پرستو‌ها که بسته به شرایط جوی هر ساله چه از نظر جمعیت و چه از نظر انواع متفاوت خواهد بود .ماهیان تالاب : طبق گزارش‌های سازمان حفاظت محیط زیست در تالاب آجی گل نزدیک به 8 گونه ماهی وجود دارد که 4 گونه آن شامل کلمه، سیاه ماهی ، آلبرنوس و " باربوس بومی و 4 گونه دیگر شامل کپور معمولی ،آمورچه، گامبوزیا و تیره کولی از گو نه‌های غیر بومی هستند.پوشش گیاهی این منطقه شامل : بو مادران آبی بخش وسیعی از این منطقه را پوشانده و گیاه گوشاب شانه ای نیز دیده شده واز دیگر گونه‌های گیاهی نی_ جگن _ لوئی–گرز- شورگز- گز شاهی -بارهنگ آبی شانه ای– علف شاخی غوطه ور - آلاله میوه کرکی - صوف-سازو دوزیست جگن مشاهده می‌شود.

منابع :http://khabarfarsi.com/http://khatesabz.blogfa.com/post-6.

aspxhttp://www.golestancr.ir/golestan/talab-ajigol.htm.