اطلاعات بیشتر


نام مکان:
منطقه شکار ممنوع چلچلی
استان:
گلستان
شهرستان:
گرگان

معرفی نامه

منطقه شکار ممنوع چلچلی نامی آشناست که از نام کوه چلچلی در ارتفاعات جنوب شرق گرگان گرفته شده است. منطقه شکار ممنوع چلچلی است در جنوب شرق شهرستان گرگان واقع شده و از جهت غربی با منطقه حفاظت شده جهان نما هم مرز است. جنگل‌های هیرکانی، اکوتون‌ها و ارتفاعات چلچلی زیستگاه مناسبی برای مرال است که جمعیت‌های از این گونه حفاظت شده را در خود جای داده است. این منطقه از نام کوه چلچلی در ارتفاعات جنوب شرقی گرگان اخذ شده است و در شرق منطقه حفاظت شده جهان نما واقع شده است.

و مساحت آن 33100 هکتار می‌باشد . به دلیل صعب‌العبور بودن منطقه و عدم توسعه راه‌های دسترسی، دارای طبیعتی بکر و نسبتاً دست نخورده است. منطقه چلچلی یکی از بهترین مناطق زیست مرال، شوکا، پلنگ، خرس، خوک وحشی، کبک دری، قوچ و میش، کل و بز و انواع پرندگان شاخه‌نشین است.این منطقه به دلیل نزدیکی به مرکز استان و وجود قابلیت‌های بالقوه گردشگری در تمام فصول مورد بازدید مسافران قرار می‌گیرد و تنوع پوشش گیاهی و جانوری در آن باعث شده است که در میان پژوهشگران به عنوان یکی از مراکز پژوهشی شناخته شود.

چشمه‌سارهای فراوان این منطقه سرچشمه رودخانه قره‌سو را تشکیل می‌دهند.منبع :http://www.ratebook.ir/index/post_1874http://mohitezist85.

mihanblog.com/mihanpet.ir.