اطلاعات بیشتر


نام مکان:
منطقه شکار ممنوع عزیز آباد
استان:
گلستان
شهرستان:
کلاله

معرفی نامه

منطقه شکار ممنوع عزیزآباد بامساحت حدود ۱۷۰۰۰ هکتار در ۲۴ کیلومتری شرق شهرستان کلاله قرار دارد.پستانداران ساکن در این منطقه بیش از سی گونه هستند که شامل شغال، روباه، پلنگ، گرگ , خرس قهوه‌ای، و سمور می‌باشند. قرقاول، پرندگان شکاری، شاهین‌سانان، کورکور سیاه، کرکس، سنقر و انواع گنجشک‌سانان پرندگان منطقه هستند. منطقه شکار ممنوع عزیزآباد یکی از عمده‌ترین زیستگاه‌های قرقاول می‌باشد.

قورباغه، وزغ و سمندر از دوزیستان منطقه هستند.خزندگان نیز شامل لاک‌پشت و انواع مارهای سمی و غیرسمی می‌باشند. از ماهیان نیز سیاه ماهی ساکن در رودخانه زاو می‌باشد.پوشش گیاهی منطقه شامل گونه‌های درختی و درختچه ای می‌باشند که عبارتند از:عناب,تمشک،بلوط،ممرز،اوجا،آزاد،ازگیل،زالزالک،آلوچه،ال،انجیر،گردو ،چنار، این منطقه دارای جنگلهای سوزنی بر گان می‌باشد که یکی از زیستگاهها ی مهم ارس میباشد و می‌توان به گونه‌های دیگر چون کاج ،سرو اشاره نمود که از اهمیت خاصی برخوردار هستند.

این منطقه از سال 1361 تاکنون حدود دو دهه به عنوان منطقه شکار ممنوع حفاظت می‌شود.شرایط اقلیمی تحت تاثیر رطوبت دریای خزر و جریانات ناشی از بادهای غربی همواره رطوبت قابل ملاحظه ای را به این منطقه هدایت میکند.ارتفاع این منطقه از سطح دریا از 228 تا955 متر می‌باشد .ازگونه‌های بوته ای و علفی این منطقه می‌توان به تیره گندمیان(جو وحشی،نی،گندم .

..مشاهده کامل متن وحشی،چمن) وتیره نخودیان(ماش وحشی،شبدر وحشی،یونجه) وتیره کاسنی(کاهوی وحشی،گل گندم،بو مادران،کنگر،بابونه)منبع:http://www.forum.

98ia.com/http://kalalekhabar.ir/2014-03-18-13-31-20/http://masoud-hunter.mihanblog.

com/post/735http://arabameri-gorgan.blogfa.com/category/8http://kalalekhabar.ir/2014-03-18-13-31-20.