اطلاعات بیشتر


نام مکان:
روستای درازنو
استان:
گلستان
شهرستان:
کردکوی

معرفی نامه

دهکده درازنو در جنوب شهرستان کردکوی و در محدوده ملک سورم‌سرا ( بالاجاده ) قرار گرفته که در گذر سده‌ها مورد استفاده خانواده‌های زیادی از ساکنان بالاجاده و به صورت پراکنده از روستاهای همجوار بوده‌است. امروزه با ساخت جاده، این روستا پذیرای گردشگرانی را از شهرستان‌های استان گلستان و دیگر مناطق ایران می‌باشد. دو مرکز تفرجی درازنو وجهان نما که از نظر تردد و دسترسی در یک مسیر واقع گردیده‌اند از جنگل‌های پهن‌برگ و سوزنی‌برگ برخوردارند. وجود و مشاهده برخی جانوران وحشی و وجود میل رادکان، از دیدنی‌های اطراف این روستا به شمار می‌آیند.

درازنو دهکده ای ییلاقی کوهستانی در بالاترین ارتفاعات کردکوی می‌باشد که در هر چهار فصل سال به دلیل محیط طبیعی زیبای خود پذیرای گردشگران و مسافران بسیاری می‌باشد.مهم‌ترین و اصلی‌ترین محل آسایش فراغت مردم منطقه ییلاقی درازنو از ملک بالاجاده می‌باشد که در جنوب محل و در ارتفاعات البرز و در غرب دکالی قرار گرفته است. درازنو به دلیل مرتفع بودن هوایی خنک و مطبوع و آبی سالم و گوارا دارد و از دوره‌های قدیم مورد توجه اهالی بالاجاده بوده است.برای رسیدن به درازنو باید بعد از گذشتن از پارک جنگلی امام رضا (ع) و گذشتن از جاده هزار پیچ به ارتفاعات سر به فلک کشیده ای رسید بعد از آن به تابلویی برخورد می‌کنیم که شما را به سمت درازنو هدایت می‌کند.

روستای اول بعد از جنگل مرس چشمه ...مشاهده کامل متن می‌باشد که نباید آن را با درازنو اشتباه گرفت.

درازنو در دو کیلومتر جلوتر در دشتی بزرگ و زیبا و پای کوهی فراخ واقع شده است.درازنو دارای قدمتی چند صد ساله می‌باشد، قدمتی که بر کسی پیدا نیست اما شواهد حاکی از آن است که در ابتدا محل چرای دام عده ای از بالاجاده ای‌ها بوده که طوایف زیادی را شامل می‌شد. اما به مرور زمان مردم آنجا را به عنوان مسکن خود پسندیدند و حتی تا چند دهه مشغول به کشاورزی و کشت و زرع شدند. کم کم و به مرور زمان شکل روستایی ییلاقی به خود گرفت و حتی ساکنان آن در سالهای قبل مسجد و حمام در آن بنا کردند که خرابه‌های آن همچنان به جا مانده است.

آب درازنو از چشمه ای که در دل کوه بیرون می‌تراود و به وسیله ناو به سمت دره در شمال می‌رود. مهمترین سوغات درازنو شیرمال آن می‌باشدکه بسیار خوشمزه است. به نظر می‌رسد که سبب خوشمزگی نان، آب چشمه درازنو می‌باشد. سرگرمی مردم بازی خزخزانی و والیبال است.

سوخت مردم هیزم است که در اطرف درازنو تهیه می‌شود ولی امروزه از نفت و گاز هم استفاده می‌شود. هوای درازنو بیشتر مه و شب‌های آن بسیار سرد است و بدون پتو و بالاپوش نمی‌توان خوابید.هم اکنون درازنو با احداث جاده ای که در دهه هشتاد برای دسترسی به آن احداث شده به یکی از مراکز تفریحی و گردشگری کشور مبئل شد، به طوری که حتی توریست‌های دیگر کشورها نیز از آن دیدن می‌کنند. ارمزوهدرازنو با بیش از دویست خانوار به عنوان یکی از روستاهای هدف گردشگری شناخته شده است که زمزمه‌های احداث تله کابین از دریا (جزیره آشوراده) به آنجا به گوش می‌رسد.

منابع :http://kordkuynews.ir/http://fa.wikipedia.org/http://www.

mashreghnews.ir/http://www.iranvillage.ir/http://katoul-afraz.

persianblog.ir/.