اطلاعات بیشتر


نام مکان:
خانه تقوی
استان:
گلستان
شهرستان:
گرگان

معرفی نامه

این مجموعه از بناهای دوره قاجار می‌باشد که در مساحتی بیش از دو هزار متر مربع بنا شده و ساخت آن منسوب به حاج میرزا محمدتقی تقوی (تقی اف) می‌باشد. خاندان تقوی از تجار بزرگ منطقه‌ی استرآباد بودند که به دلیل تجارت با روسیه عنوان تلگرافی آن‌ها "تقی اف" بود. اکنون گروهی از بازماندگان این خانواده به نام‌های تقوی و شفیعی در گرگان ساکن می‌باشند. این مجموعه‌ی تاریخی شامل بیش از ده حیاط اصلی و فرعی می‌باشد که تا کنون پنج حیاط اصلی آن توسط سازمان میراث فرهنگی خریداری و بازسازی شده است.

این حیاط‌ها عبارتند از: حیاط‌های بیرونی اول و دوم ، حیاط‌های اندرونی اول و دوم، حیاط مطبخ، حیاط سرطویله، هشتی‌ها و پشت حیاط‌ها و... .

مصالح به کار رفته در این بنا‌ها گچ، خاک، آهک، آجر، خشت خام و چوب می‌باشد. چوب‌های به کار رفته در ستون‌ها اکثرا چوب درخت سرخدار و چوب‌های به کار رفته در درها اغلب چوب درخت ازدار (درخت آزاد) می‌باشند. ساختمان‌ها اغلب دو طبقه اند و کف طبقه‌ی دوم با چوب، لمبه کوبی شده تا بار کمتری بر سقف طبقه‌ی پایینی وارد شود. این ساختمان‌ها اکثرا یک متر بالا‌تر از سطح زمین ساخته شده و زیر آن‌ها خالی می‌باشد تا از نفوذ رطوبت به داخل بنا جلوگیری شود.

در داخل حیاط‌ها ایوان هایی طراحی شده که "مهتابی" نامیده می‌شوند. این ایوان‌ها از تابش مستقیم نور خورشید در امان بوده و محل خوبی برای نگهداری برخی ...

مشاهده کامل متن آذوقه‌ها به شمار می‌آمدند. در داخل یکی از حیاط‌های بیرونی، جلوی نمای ورودی ساختمان در طبقه‌ی بالا، کنسولی طراحی شده که به بنا زیبایی و شکوه ویژه ای بخشیده است که اصطلاحاً به این گونه بناها کلاه فرنگی گفته می‌شود. این ساختمان محل تجمع تجار و سیاستمداران بزرگ منطقه بوده و حتی در چند دوره هم دفتر انتخابات نمایندگان تجار بوده است. در بعضی از قسمت‌های بنا هم، چوب‌های زیر "شیر سر"‌ها با نقوش اسلیمی ، اشعارفارسی به خط نستعلیق و آیات قرآن به خط نسخ مزیین شده اند، که علاوه بر زیبایی، به بنا ؛ تیمن، تبرک و تقدس می‌دهند و نقش نگاه دارنده و محافظ در مقابل بلایا را هم ایفاء می‌کنند.

داخل هر حیاط یک حوض وجود دارد که دسترسی ساکنین آن حیاط را به آب آسان می‌ساخته، آب حوض‌ها هم توسط جوی‌های روبازی که از خارج بنا آب را به داخل هدایت می‌کردند تأمین می‌شده است. منابع:http://yaremehraban20.blogfa.com/http://www.

mehrnews.com/http://khabarfarsi.com/http://www.chnpress.

ir/http://ir-cad.ir/.