اطلاعات بیشتر


نام مکان:
آبشار چلی
استان:
گلستان
شهرستان:
علی آباد کتول

معرفی نامه

آبشارهای زیبا و طبیعی گلستان مجموعه ای زیبا در دل جنگل‌های منطقه است که نظیر آن را در کمتر نقاط ایران می‌توان یافت و این همه زیبایی بهترین هدیه زمین به عاشقان طبیعت است.وجود آبشارهای طبیعی، زیبا و رویایی، گلستان را به استان آبشاران در کشور و منطقه مبدل کرده بطوریکه نظیر آن در کمتر گوشه ای از جهان می‌توان دید.آبشار چلی در شهرستان علی آباد و در روستای چلی سفلی یاهمان پایین چلی قرار دارد. این روستا در 18 کیلومتری جنوب باختری شهرستان کتول واقع شده است که از شمال به روستای تاویر، از جنوب به کوه گندی ، از جنوب شرقی به روستای بالا چلی و از جنوب غربی به روستای نرسو محدود می‌شود .

ارتفاع آبشار در حدود 60 متر و ارتفاع آن از سطح دریا در حدود 1100 متر است. فاصله آبشار تا روستای چلی در حدود 1 کیلومتر همراه با شیب ملایم است.دو روستا به نام چلی وجود دارد که در نامگذاری به نام‌های چلی علیا ( بالا چلی ) و چلی سفلی ( پایین چلی ) معروف شده است.کلمه چلی لفظ تغییر یافته واژه «چل»می باشد که به معنای مکان وگودی کم عمق و نیز گذرگاه می‌باشد همچنین در زمره کلماتی مانند «چلین»می باشد که از آلات موسیقی می‌باشد .

علت نامگذاری روستای پایین چلی به دلیل قرار گرفتن در گودی و در مجاورت رودخانه بزرگی که در ضلع جنوب روستا واقع گردیده است می‌باشد این رودخانه در گذشته آب فراوانی داشته است آنگونه که آهنگ و موسیقی ...مشاهده کامل متن دل نشینی را در جانهای اهالی می‌نواخت .

روستای پایین چلی یا همان چلی سفلی در حال حاضر نیز در بین مردمان کتول به همان نام « چلی » معروف می‌باشدو افزودن لفظ پایین نیز به احتمال زیاد بعد از عمران بالا چلی به نام چلی افزوده شده است. انتخاب نام «بالا چلی » نیزبرای این روستا صرفاً از آن جهت می‌باشد که از نظر موقعیت جغرافیایی در بالاسر روستای پایین چلی قرار دارد و دلیل دیگری در انتخاب این نام وجود ندارد.منبع:http://kailo.blogfa.

comhttp://aalitayeb.blogfa.comhttp://www.az-photo.

ir/http://www.negahmedia.ir/http://katoul-afraz.persianblog.

ir/.