اطلاعات بیشتر


نام مکان:
آبشار لاملیج
استان:
گلستان
شهرستان:
کردکوی

معرفی نامه

آبشار لاملیج یا سرکلاته خرابشهر ، در جنوب روستا می‌باشد و همچنین این آبشار جز چندین آبشاری است که در مناطق جنگلی روستای سرکلاته خرابشهر واقع شده است. ارتفاع این آبشار از سطح دریا 800 متر می‌باشد. آبشار لاملیچ به ارتفاع نود متر از یک مکان رفیع و بلند به کف دره میریزد و چون در محل ریزش از بین درختان ملیج که گاهی ملیج و ملج هم گفته می‌شود می‌گذرد به لاملیج شهرت یافته است. قبل لز این آبشار دو آبشار کوچکتر در مسر رودخانه وجود دارد.

مسیر ریزش آب دارای شیب نسبتا تند بوده و ۴ الی ۵ ساعت کوه نوردی و جنگل نوردی از روستا تا آبشار فاصله است. دیواره رودخانه مسیر که در بعضی از قسمت‌ها ارتفاع آن به بیست متر و بیشتر می‌رسد پوشیده از درختان بلند افرا و بوته‌های گیاه همیشه سبز چلم است.در ادامه مسیر آبشار کوچکتری قرار دارد که مسیر آن با مسیر آبشار بزرگ دارای انحراف است و در صورت بازدید از آن باید مجددا به مسیر بازگشت و ادامه راه داد. ادامه مسیر تا آبشار اصلی نیاز به فرود فنی و تجهیزات دارد.

لازم به ذکر است به دلیل انبوه بودن جنگل این مسیر نیاز به راهنما دارد.روستای سرکلاته خرابشهر (تمیشه باستان) همواره میزبان گردشگران و طبیعت دوستان عزیز می‌باشد. سرکلاته خراب شهر، روستایی است از توابع بخش مرکزی شهرستان کردکوی در استان گلستان ایران. این روستا دارای پیشینه ای بسیار غنی می‌باشد و دارای منطقه ای باستانی به نام خرابشهر در مجاورت خود است .

از طوایف و خاندان بزرگ در این روستا می‌توان به خاندان امامی .یوری، لیاقی، بالاخلی، نفر، مسگر و … نام برد همچنین این روستا به دلیل دارا بودن زمینهای کشاورزی جلگه ای خیل عظیمی از مهاجران را در خود جای داده است.شغل اکثر مردمان این روستا کشاورزی و دامپروری است.آبشار سرکلاته در جنگل زیبای روستای سرکلاته از شهرستان کردکوی قرار داردو سخره ای زیبا که آب را ازارتفاع بالا به صورت قطرات ریزپودر میکند و طراوت و شادابی را برچهره هربیننده نمایان می‌سازد.

این آبشارحدود ۸۱ متر ارتفاع دارد که از بلندترین آبشارهای این منطقه بحساب می‌آید.برای رسیدن به این آبشار دو مسیر کلی وجود دارد:مسیر اول از طرف " تاق دونه گلی " و " دئو ". ( مسیر بهتری )مسیر دوم هم از طرف " میرانلو " و " قلعه ". ( کمی صعب العبور )منبع :http://golestan.

irib.ir/.