اطلاعات بیشتر


نام مکان:
موزه مردم شناسی علی آباد کتول
استان:
گلستان
شهرستان:
علی آباد کتول

معرفی نامه

شهرستان علی آباد کتول به دلیل وجود تنوع قومیتی، فرهنگی و صنایع دستی قابلیت لازم را برای جذب هرچه بیشتر گردشگر دارد که در همین راستا اقدام به احداث و راه اندازی موزه مردم شناسی و موزه تاریخ طبیعی در شهرستان علی آباد کتول نموده است.موزه مردم شناسی علی آباد کتول با مساحتی حدود 400 متر مربع در 12 بهمن سال 87 واقع در قسمت غربی شهر افتتاح شد. این موزه دارای بخش‌های مختلفی است که از جمله آیین‌ها و آداب و رسوم مردم علی آباد کتول را نشان می‌دهد.از صنایع دستی این شهرستان می‌توان به قالی بافی، نمدبافی، بافت پارچه‌های ابریشمی و پشمی، خورجین دوزی، چادرشب بافی، سوزن دوزی، دوخت لباس‌های محلی کتولی و ساخت آلات موسیقی محلی کتولی اشاره کرد.

در میان قوم کتول یکی از سنت‌ها و آیین‌ها مراسم ازدواج است که به ترتیب مراسم همسر گزینی، خواستگاری، نشان کردن و قند شکنی، عروس دیدن، خرید عروسی، خبر عروسی، عقد، حنابندان و عروسی را شامل می‌شود، که در این موزه به نمایش گذاشته شده است.در موزه مردم شناسی علی اباد کتول تلاش شده تا قسمتی از مراسم، آداب و رسوم این خطه در معرض دید بازدید کنندگان قرار گیرد. بخش پوشاک این موزه شامل جامه زنان کتولی ، پیش جامه، جلیقه، کلاه شهری، روسزی شال پشمی ته سری چارقد و تن پوش مردان کتولی شامل پیراهن، شلوار یا چوقا، جلیقه و سرپوش آنها کلاه کاموایی، کلاه دوره دار و پاپوش مردان شامل ..

.مشاهده کامل متن ساق بند یا پاتوه، جوراب پشمی، چارق و دم پایی است.در موزه مردم شناسی علی آبادکتول هنر نمد مالی از حلاجی تا نمدمالی به نمایش گذاشته شده است. همچنین در بخش دیگر این موزه ابزار و ادوات موسیقیایی متنوعی را به معرض دید عموم بازدیدکنندگان قرار دارد.

این موزه دربلوار امام رضا (ع)،روبروی هتل کانیار (فردوس20)واقع شده است . منبع :www.zarinnameh.ir.