اطلاعات بیشتر


نام مکان:
روستای رادکان
استان:
گلستان
شهرستان:
کردکوی

معرفی نامه

روستای زیبای رادکان در دامان البرز شرقی در ۳۵ کیلومتری جنوب غرب شهر کردکوی و ۵۰ کیلومتری گرگان قرار دارد. این روستا از شمال به ارتفاعات درازنو، از غرب به روستای کنداب، از جنوب به جنگل‌های پیرامون و از شرق به روستاهای حاجی‌آباد و چمن ساور محدود می‌شود. ‏‏ارتفاع روستای رادکان از سطح دریا ۱۴۴۸ متر است و تحت تأثیر اقلیم کوهستانی، زمستان‌های سرد و تابستان‌های معتدل دارد. رودخانه رادکان در جنوب آبادی جاری است.

‏ارتفاعات ییلاقی درازنو در شمال روستای رادکان قرار دارد و به نام بام استان گلستان معروف است. چشم‌اندازهای این ارتفاعات که به روستاها و شهرهای اطراف اشراف دارند، از جاذبه‌های طبیعی روستا به شمار می‌آید. اراضی جنگلی جنوب روستا از درختان پهن برگ مانند راش، ممرز، افرا، توسکا و غیره پوشیده شده است.این جنگل‌ها در فصل پاییز، سرسبز و با طراوت و در فصول بهار و تابستان علاقمندان بسیاری را به سوی خود جلب می‌کند.

حواشی رودخانه رادکان که منبع اصلی تأمین کننده آب کشاورزی روستاست، در بیشتر روز‌های سال، محل مناسبی برای گذران اوقات فراغت و گردشگری است. ‏چشمه مشکی جار که معروفترین چشمه روستا است، علاوه بر تأمین آب آشامیدنی روستا از جاذبه‌های طبیعی آن نیز به شمار می‌آید. ‏سقاخانه ابوالفضل(ع)، در داخل روستا قرار دارد و مورد احترام مردم روستا و زائران است. ‏در شمال روستا و در ارتفاعات دهکده ییلاقی .

..مشاهده کامل متن درازنو امامزاده هزار منزل قرار دارد. در این بقعه دو امامزاده به نام‌های رضی(ع) و مرضیه(س) مدفون هستند.

گردشگران در این منطقه علاوه بر زیارت، از جاذبه‌های طبیعی و جنگل‌های ارتفاعات پیرامون درازنو نیز استفاده می‌کنند. ‏مجاورت با برج تاریخی رادکان، از آثار قرن پنجم هجری قمری و وجود زیارتگاه‌های هزار منزل و سقاخانه ابوالفضل(ع)، از قدمت و تاریخ کهن روستای رادکان حکایت دارد. به نظر می‌رسد نام برج تاریخی رادکان از نام روستا گرفته شده باشد. ‏موسیقی مردم روستای رادکان شامل ترانه‌ها و نغمه‌های محلی کتولی و حقانی است که غالباً در جشن‌هاو عروسی‌های محلی نواخته و خوانده می‌شود.

پوشاک غالب مردم روستای رادکان لباس‌های رایج و معمولی است، ولی افراد میانسال و کهنسال از لباس‌های محلی استفاده می‌کنند. لباس‌های زنان، در طرح‌ها و رنگ‌های متنوع و شاد تهیه می‌شوند و مشتمل بر دامن‌های پرچین، پیراهن بلند و روسری است که با انواع زیورآلات و پولک‌های رنگی تزیین می‌شوند.غذاهای محلی شامل کباب، آبگوشت و انواع خورشت‌ها می‌شود. مواد لبنی مانند شیر، ماست و کره همراه غذاهای محلی استفاده می‌شود.

پخت برنج با انواع ماهی نیز، در روستای رادکان معمول است.کوچ عشایر در آغاز و نیمه هر سال یکی از جاذبه‌های روستاست. چشم‌انداز چادرهای عشایر و لباس‌های محلی رنگارنگ آنان، از دیگر جاذبه‌های روستای اردکان به شمار می‌آید. مردم روستای رادکان به زبان محلی مازندرانی سخن می‌گویند.

منبع :http://www.ettelaat.com/.