اطلاعات بیشتر


نام مکان:
پارک جنگلی قرق
استان:
گلستان
شهرستان:
گرگان

معرفی نامه

پارک جنگلی قرق در فاصله دو شهر گرگان و علی‌آباد کتول قرار گرفته و حدود 24 کیلومتری از شرق مرکز استان گلستان فاصله دارد. این پارک تماشایی در محیط جلگه‌ای قرار گرفته و طراحی آن به اواخر دهه 40 خورشیدی برمی‌گردد؛ یک منطقه طبیعی زیبا، که هم محدوده‌ای برای نگهداری حیوانات وحشی دارد و هم پناهگاه‌های چوبی برای اقامت گردشگران به همراه دیگر امکانات رفاهی است. این پارک دقیقا در کنار جاده گرگان به مشهد قرار گرفته و به راحتی می‌توان چند ساعتی را در آن گذراند؛ هم به تماشای چند ده گوزنش رفت و هم در طبیعت پاییزی آن گشت و گذار کرد. البته اگر خوش‌شانس باشید، در این پارک به فروشندگان صنایع‌دستی ترکمنی برخواهید خورد.

در این پارک جنگلی، گونه‌های حمایت‌شده گوزن قرمز ایران نگهداری و تکثیر شده و به دیگر مناطق کشور برای زیست و زادآوری منتقل می‌شوند.این پارک دارای دو حلقه چاه عمیق است که از طریق لوله کشی ، آب به منبعی که در مرکز پارک بر روی تپه ای قرار دارد و سپس به سیستم شبکه آبرسانی متصل می‌شود که از نظر کیفیت ، از درجه بالایی برخوردار است .طرح این پارک در سال 1348 توسط مرحوم حسین سعیدی آشتیانی؛ بنیان‌گذار پارک‌های جنگلی ایران، تهیه و عملیات اجرایی آن آغاز شد. داخل این پارک، یک پارک وحش (محدوده‌ای برای نگهداری حیوانات وحشی) موجود است.

همچنین دارای پناهگاه‌های چوبی برای اسکان بازدیدکنندگان و سایر ...مشاهده کامل متن امکانات رفاهی می‌باشد.

رویشگاه جنگلی آن «انجلی» و «ممرزستان» است و سایر گونه‌های آن بلوط، نمدار، توسکای قشلاقی، افرا، خرمندی و آزاد است و رویشگاه‌های درختچه‌ای و پوششی آن همانند سایر رویشگاه‌های جلگه‌ای ایران است.در این پارک جنگلی، گونه‌های حمایت‌شده گوزن قرمز ایران نگهداری و تکثیر شده و به دیگر مناطق کشور برای زیست و زادآوری منتقل می‌شوند. پارک جنگلی قرق به عنوان زیستگاه گوزن قرمز شناخته شده است، گوزن قرمز از گونه‌های حمایت شده محیط زیست است.بازدید از پارک بیشتر در فصل بهار و تابستان صورت می‌گیرد و شبکه‌های آبرسانی، برق رسانی ، سرویس‌های بهداشتی ، پارک وحش ، پارک کودک ، پناهگاه‌های چوبی ، محدوده کمپینگ و پیک نیک ،فروشگاه و رستوران ، ساختمان نگهبانی و انتظامی ، مسیر‌های آسفالته ماشین رو و پیاده رو از امکانات پارک جنگلی قرق می‌باشند .

خودروی شخصی: از گرگان باید وارد جاده مشهد شوید و حدود 22 کیلومتر بعد از گرگان و گذر از شهر «جلین» در سمت راست جاده به پارک جنگلی قرق می‌رسید.فرعی ورودی پارک را بپیچید و بعد از حدود 100 متر به قلب پارک جنگلی می‌رسید. اگر از مشهد راهی شده‌اید باید وارد جاده آسیایی و شمال شوید تا بعد از عبور از جنگل گلستان به علی‌آباد کتول برسید. حدود 12 کیلومتر بعد از علی‌آباد و بعد از عبور از شهرکوچک «قرق» به طرف گرگان در سمت چپ جاده به جنگل قرق می‌رسید.

البته باید در اولین بریدگی بزرگراه را دور بزنید تا به فرعی پارک برسید.وسایل نقلیه عمومی: از تهران در دو ترمینال شرق و آرژانتین برای گرگان اتوبوس‌های مختلفی وجود دارد. می‌توانید به گرگان رفته و در شرق این شهر سوار تاکسی‌های علی‌آباد شده و در ورودی پارک پیاده شوید.منبع:http://khabarfarsi.

com/http://www.ghatreh.com/http://sarzamin.hamshahrilinks.

org/.