اطلاعات بیشتر


نام مکان:
تالار اشرف
استان:
اصفهان
شهرستان:
اصفهان

معرفی نامه

تالار اشرف متعلق به دوران صفویه می‌باشد که در اصفهان، خیابان سپه، خیابان استانداری واقع شده است .این تالار یکی از بناهای تاریخی اصفهان می‌باشد که در دوران صفویه محل سکونت پادشاه، و حرم سلطنتی بود و در دوران قاجار، خانه صارم‌الدوله ( فرمانده نظامیان اصفهان ) شد و سپس به انبار علوفه و اقامت‌گاه سربازان روسی تبدیل شد و روزگاری نیز به اداره صحیه و سجل احوال، اداره معارف، اداره فرهنگ و هنر، اداره آموزش و پرورش، و اداره تشریفات استانداری تغییر کاربری داد. تالار اشرف که در زمان شاه عباس دوم صفوی شروع به ساخت و در دوره شاه سلیمان کامل شد، در محدوده تاریخی دولتخانه صفوی ،در نزدیکی رکیب‌خانه، تالار تیموری، توحیدخانه و کاخ چهلستون واقع بود که امروزه در غرب خیابان استانداری و در محدوده باغ استانداری اصفهان قرار گرفته است. این بنا به طور کامل با چوب بست ساخته شده بام آن مسطح بر پایه‌های بلند ضخیم پوشیده از طلا بنا شده است که در اوایل جنگ جهانی اول به عنوان انبار مورد استفاده واحدهای نظامی و سپس به جایگاه دسته موزیک نظامی تبدیل می‌شود.

حدود هشتاد سال پیش ، بعد از تخریب ساختمان‌های چپ و راست تالار اداره باستان شناسی با باز سازی آن از ویرانی آن جلوگیری نمود و سپس ساختمان برای استقرار اداره معارف عمومی در نظر گرفته شد.این عمارت که تالار اشرف نامیده می‌شود باقی مانده کاخ‌های دوران صفویه می‌باشد ...

مشاهده کامل متن که در منطقه دولت خانه در کنار قصرهای دیگری همچون تالار سرپوشیده، کاخ هشت بهشت، کاخ پشت مطبخ، رکیب خانه و تالار تیموری مجموعه ای از کاخ‌های باشکوه آن روزگار را تشکیل می‌داده است.کلمه "اشرف" سبب شده تا برخی ساختمان این عمارت را به "اشرف افغان" نسبت دهند. اما مطالعات پژوهشگران و کاشناسان بیانگر این نکته است که این تالار در زمان شاه عباس دوم ساخته شده و در عصر جانشین او شاه سلیمان کامل شده است.این اثر زرنگار از نظر هنر تزئین ، نقاشی ، مقرنس‌های زیبا ، گچبری و طاق‌های متناسب ضربی، جلوه و شکوهی ویژه دارد.

بسیاری از گردشگرانی خارجی که در روزگار صفویه و بعد از آن دوران به شهر اصفهان آمده اند تالار اشرف را بنائی نفیس، باشکوه و زیبا توصیف کرده اند.در اواخر دوره قاجار، این مکان مقداری بازسازی شد و از ویرانی نجات یافت و به اداره معارف تغییر کاربری داد . بعد از دوران قاجار دوباره به صورت کلی‌تر مورد مرمت قرار گرفت و نقاشی هائی که از زیر گچ خارج شده بودند به وسیله استادکاران و نقاشان برجسته و هنرمند اصفهان ترمیم شدند.امروزه عمارت تالار اشرف یکی از ساختمانهای بسیار معروف اصفهان به شمار می‌آید که دلیل این شهرت بیشتر به دلیل نقاشی‌های زرنگار و گچبریهای پرکار آن می‌باشد .

این عمارت با شکوه، دارای تالاری بزرگ در میانه ساختمان و اتاق‌های جانبی می‌باشد. تالار اصلی دارای سقف قوسی بلند با تزئینات بسیار نفیس مقرنس کاری و قطاربندی با پوشش زرنگار و گچ‌بری‌های رنگین و لاجوردی زیبایی است که در هیچ کدام از بناهای دوره صفوی همتا ندارد. در نقطه اوج سقف تالار مرکزی، شمسه‌ای گردان یا گردونه مهر با بیست و چهار شعاع زرین، نظر هر بیننده ای را به خود جلب می‌کند که در میانه یک شمسه بزرگ‌تر دوازده‌پَر و در دل مقرنس‌های زیبای پُرنقش و نگار می‌درخشد و منظومه‌ای از ستاره‌های منقوش بر مقرنس‌ها برگرداگرد این کانون تابنده حلقه زده‌اند.این اثر در تاریخ پانزده دی هزار و سیصد و ده با شمارهٔ ثبت صد و شش به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

منابع :http://fa.wikipedia.org/http://www.isfp.

ir/www.parsnaz.irwww.isfahan.

ir.