اطلاعات بیشتر


نام مکان:
خانه منجم باشی
استان:
گیلان
شهرستان:
لنگرود

معرفی نامه

آدرس : گیلان ،لنگرود، فشکالی محله لنگرود، در شرق بازار شهر و جنب سبزه میدان واقع است.خانواده‌ی مُنجّم باشی، همزمان با تسلط آقا محمد خان قاجار بر گیلان، صاحبِ اسم و رسمی شدن. نخستین عضو این خاندان که لقب مُنجّم باشی رو به دست آورد، میرزا صادق نامی بود که سال 1312 هجری قمری، جسد خان قاجار رو به کربلا حمل کرد. یکی از نواده‌های میرزا صادق به نامِ میرزا موسی به فرمانرواییِ گیلان رسید و سال 1220 هجری قمری، نیروهای روس رو در روستای پیله داربُنِ رشت شکست داد.

بعد از اون، افراد این خانواده مدت‌های زیادی در گیلان به حکومت یا وزارت رسیدن. خانه‌ی مُنجّم باشی در فَشکالی محله و نزدیک سبزه میدانِ لنگرود واقع شده است.این خانه از دو واحدِ بیرونی معروف به مهتابی و واحد درونی شامل بنای اصلی تشکیل شده و ورودی اصلیِ ساختمانِ مهتابی از ضلع غربیه و سردَرِ ورودی، گچبریِ نسبتاً ساده ای دارد. بین ورودی و هَشتی، سَرسَرایی هست که با چند پله به طبقه‌ی بالا ارتباط دارد و شامل یک تالار پذیرایی و سه اتاق میباشد.

در تالار اصلی بین درها و پنجره ها، گچبُری و قاب بندی شده ست که هنر گچبری دوره‌ی قاجار را به نمایش میگذارد.ورودیِ اصلی به ساختمان اندرونی، دَرِ دو لنگه‌ی چوبی بزرگ و قدیمی دارد. هنرِ به کارگیری چوب در ساختِ اُرسی‌ها و خفنگ‌های مُشبَّک و زیبا و گچبری‌ها و نقاشی‌های دوره‌ی قاجار در این ضلع، به نمای ..

.مشاهده کامل متن ساختمان ارزش و اعتبار ویژه ای بخشیده است. در طبقه‌ی همکف، با کاشی‌های لعابدار، تصویرهایی از مردمِ اواسط دوره‌ی قاجار به نمایش گذاشته شده است که بعضی قسمت‌های آن، از بین رفته است در نمای خارجی، گچبری با طرح گل و بوته، رنگ آمیزی شده و بر اثر گذشت زمان، بعضی از آجرها، لعابِ خودشونُ از دست داده اند.این اثر در تاریخ ۲۵ اسفند ۱۳۷۹ با شمارهٔ ثبت ۳۳۷۰ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

منابع :http://www1.jamejamonline.irhttp://www.langarudnews.

ir/.wikipedia.org/wiki/http://guilan.irib.

ir/index.php.