اطلاعات بیشتر


نام مکان:
پل شهرستان
استان:
اصفهان
شهرستان:
اصفهان

معرفی نامه

پل شهرستان قدیمی‌ترین پل اصفهان به شمار می‌آید که در چهار کیلومتری شرق این شهر واقع شده است و در حال حاضر در محدوده شهر می‌باشد . این پل در قدیم جسر حسین و پل جی نیز نامیده می‌شد. مافروخی اصفهانی در کتاب محاسن اصفهان که به زبان عربی می‌باشد از این پل به نام جسر حسین نام برده است و عماراتی را که نزدیک آن هستند به نام قصر مغیره و قصر یحیی یاد کرده است به نظر کارشناسان و نویسندگان این پل در زمان ساسانیان احداث شد و در زمان دیلمیان و سلجوقیان بازسازی و مرمت شده است. البته کتیبه یا نشانه ای که بر این این مطلب صحه بگذارد ، در پل موجود نمی‌باشد اما سبک معماری و شباهت آن با پل‌های دوره ساسانی که در بعضی نقاط پابرجاست باعث به وجود آمدن این نظریه شده است.

دلیل نامگذاری این پل به پل شهرستان این است که در روستائی به همین نام در شرق اصفهان قرار دارد . در نزدیکی پل بقعه الراشد بالله خلیفه عباسی واقع شده است که در سال پانصد و سی و دو هجری قمری در اصفهان به دست یکی از فدائیان اسماعیلی کشته شد.اکثر گردشگران و جهانگردان در باره پل شهرستان به تفصیل مطلب نوشته و آن را توصیف کرده اند. فردریچاردز از این پل به عنوان یک پل جنگی و نظامی یاد کرده و آن را تنها نمونه ای از پل‌های جنگی قدیم می‌نویسد.

در سال‌های اخیر پل شهرستان نیز مانند سایر پل هائی که بر روی زاینده رود احداث شده موباز سازی شده است . پل شهرستان ...

مشاهده کامل متن از این لحالظ که قدیمی‌ترین پل موجود در اصفهان می‌باشد و از آثاری است که بنای آن به قبل از اسلام می‌رسد حائز اهمیت می‌باشد و به همین دلیل نیز مشهور است. پایه‌های این پل بر روی سنگهای طبیعی کف رودخانه استوار شده است. طول پل از ستون مدور آجری تا انتهای سنگفرش قدیمی، در حدود صد و پنج متر و عرض آن حدود چهار و نیم متر می‌باشد . جهت پل، شمالی - جنوبی با کمی انحراف می‌باشد .

این پل در حقیقت یک پل با کاربرد جنگی و نظامی بوده است. از نظر معماری و قدمت زمان ساختمان در مجموعه پله‌ای قدیمی ایران فقط پل دزفول و پل شوشتر با این پل برابری می‌کنند. آثار بر جای مانده مسجد جامع جی از دوران سلاجقه و مقبره الراشد بالله خلیفه عباسی و قلعه قدیمی اصفهان به نام سارویه و حصار جی را در مجاورت این پل تاریخی می‌توان مشاهده کرد. در کنار این پل از دیر باز مردمانی سخت کوش و نجیب زیسته اند که هنوز هم با پسوند فامیل شهرستانی می‌توان آنان را یافت.

منابع :http://fa.wikipedia.org/http://www.isfahan.

ir/www.ichodoc.irwikimapia.org/.