اطلاعات بیشتر


نام مکان:
بازار رشت
استان:
گیلان
شهرستان:
رشت

معرفی نامه

در سطح شهر رشت مهمترین کانون فعالیتهای تجاری، بازار مرکزی آن است. بازار بزرگ شهر رشت در بافت قدیمی و مرکزی شهر قرار دارد و کانون کلیه فعالیتهای بازرگانی استان گیلان محسوب می‌شود. این بازار روزانه پذیرای بسیاری از ساکنین شهرها و روستاهای مجاور رشت است. ازدحام جمعیت و افزایش داد و ستد در بازار رشت، سبب شکل گیری بازارچه‌های متعدد مانند بازارچه تختی، میرزاکوچک، فلسطین، سعدی، زرجوب و .

... شده است.

بازار سنتی رشت شامل میدان بزرگ، میدان کوچک، چهارسوق‌‌ها و کاروانسراها است. معماری کاروانسراها و طاقی‌های موجود در این بازار یکی از جاذبه‌های توریستی این بازار است.روزانه هزاران نفر از ساکنین شهرها و روستاهای مجاور رشت، برای داد و ستد در این بازار حضور می‌یابند.در بافت 24 هکتاری بازار رشت، 14 کاروانسرا وجود دارد که توسط راسته‌های مختلف به هم مرتبط هستند.

این کاروانسراها در دوره قاجاریه و اوایل دوره پهلوی به عنوان کانون‌های بازرگانی ساخته شدند.تعدادی از آنها عبارتند از: طاقی‌های بزرگ و کوچک، سعادت و کاروانسراهای محتشم، چینی چیان، ملک و ...

.معماری کاروانسراها و طاقی‌های موجود در بازار نیز به نوبه خود یکی از جاذبه‌های این بازار است که شیفتگان وعلاقمندان خاص خود را دارد.طاقی بزرگ این کاروانسرا در سال ۱۳۲۱ هجری قمری در ضلع جنوبی کاروانسرای طاقی کوچک و راسته دوم زرگرها و ضلع غربی سرای قیصریه ..

.مشاهده کامل متن فخر، در ضلع جنوبی راسته میدان کوچک و ضلع شرقی راسته پلاستیک فروش‌ها ساخته شده است.طاقی کوچک و ۱۳ کاروانسرای دیگر نیز در بافت ۲۴ هکتاری بازار رشت، توسط راسته‌های مختلف به هم مرتبط هستند و در دوره قاجاریه و اوایل پهلوی ساخته شده است.کاروان سرای ملک : کاروانسرای ملک دارای بافت بازار درون شهری است که در دوران قاجاریه ساخته شده و برای صادرات برنج به روسه و ابریشم به کاشان و یزد مورد استفاده قرار می‌گرفته است .

در دهه اول محرم نیز مجالس عزاداری در این سرا برپا می‌شد و دسته‌های عزاداری در روزهای تاسوعا و عاشورا به عزاداری می‌پرداختند . طاقی سعادت : در محدوده میدان بزرگ واقع شده و در بافت بازار درون شهری نقش مهمی دارد . قدمت آن به دوران قاجاریه می‌رسد که در گذشته یکی از قطب‌های تجاری مهم محسوب می‌شود .کاروانسرای چینی چیان : این کاروانسرا در قسمت شمال غرب بازار نزدیک چهار سوق گرفته است و در قسمت شرق با سرای حاجی حسن خان و از قسمت غرب بعد از راسته حلبی سازها با سرای سعادت همسایه است و در جنوب آن راسته میوه فروشها قرار دارد .

این بنا در سال ۱۳۰۸ هجری خورشیدی توسط برادران چینی چیان ساخته شده است . کاروان سرای محتشم : همانند دیگر کاروانسراها در بافت ۲۴ هکتاری بازار رشت در سال ۱۳۰۰ هجری خورشیدی ساخته شده و در ضلع شمال غربی آن کاروانسرای گلشن و ضلع غربی آن بازارچه عطاران قرار گرفته است .در این بازار علاوه بر محصولات متنوع کشاورزی کلیه مایحتاج ضروری زندگی روزمره را میتوان یافت.سبک چیدن بسیار زیبا و دیدنی محصولات متنوع کشاورزی در این بازار خود یکی از جاذبه‌های مهم توریستی شهر رشت محسوب می‌شود.

در گوشه کنار بازار رشت میتوان جلوه‌های گوناگونی از زیبایی‌های فرهنگ فولکلور این استان را یافت که به نوبه خود بسیار زیبا و جذاب است.منبع :http://rasht.ir/ShowPage.aspx?page_=form&order=show&lang=1&sub=7%20%20%20&PageId=214&codeV=1&tempname=mantaghe3http://www.

hamshahrionline.ir/details/163755http://gilyar.ir/index.php?option=com_content&task=view&id=1150&Itemid=1.