اطلاعات بیشتر


نام مکان:
تالاب استیل
استان:
گیلان
شهرستان:
آستارا

معرفی نامه

تالاب زیبای استیل با مساحت 138 هکتار یکی از جاذبه‌های طبیعی شناخته شده و مهم شهر آستارا به شمار می‌رود که در 7 کیلومتری شهر آستارا در حاشیه جاده لوندویل به آستارا قرار دارد. تالاب استیل از سال 1384 به عنوان یکی از پنج منطقه نمونه گردشگری استان گیلان شناخته شد.تنوع چشم‌اندازهای طبیعی همچون کوهستان، جنگل و مزارع و کشتزارهای اطراف ، از همه مهمتر نزدیکی به جاده، اهمیت اکوتوریستی این تالاب را دو چندان نموده است. تالاب استیل یکی از تالاب‌های آب شیرین و دائمی ایران است که در حال حاضر به عنوان منطقه شکار ممنوع استیل نیز شناخته می‌شود و تحت نظارت سازمان محیط زیست قرار دارد.

ضلع غربی این تالاب پوشیده از جنگل و پوشش‌های سبز گیاهی است و در ضلع شرقی آن درختان توسکای شناور همچنین نی و گیاهان علفی منظره بسیار جالب توجهی را به وجود آورده است. به علت این که ریشه درختان این تالاب در آب قرار دارد، همواره در پهنای تالاب جابه‌جا شده و حرکت می‌کنند به همین علت تالاب آستارا به تالاب درختان شناور نیز معروف است.از ویژگی‌های بارز و مهم این تالاب وجود ماهی‌هایی همچون کپور و اردک ماهی است. این تالاب طبیعی زیستگاه و پناهگاه پرندگان نادر کمیابی است که برای زاد و ولد از اروپای مرکزی، ماورای خزر و مناطق قطبی به این منطقه مهاجرت می‌کنند.

که از مهم‌ترین این پرندگان چینگیر نوک سرخ میباشد.پرواز پرندگان بومی ...

مشاهده کامل متن و مهاجر در اطراف تالاب استیل و سر و صدای گاه و بیگاه آن‌ها آرامشی دو چندان به این طبیعت زیبا می‌دهد.در ضمن این مکان زیستگاه جانوری به نام نوتریا می‌باشد که نوعی موش جونده است.در شرق تالاب استیل، جاده آستارا رشت و در غرب آن کوه تالش قرار دارد. روستاهای زیبا و دیدنی لطیف محله، غلام محله و شالیزارهای عباس آباد در شمال تالاب و روستای دربند در جنوب این تالاب منحصر به فرد واقع شده است که نمونه زیبایی از خانه‌های روستایی و سنتی گیلان را می‌توان در آن‌ها نظاره گر شد.

و در بهار و تابستان استراحتگاه مسافران بوده و از نظر گردشگری حائز اهمیت می‌باشد. در گویش محلی به این تالاب «هستل» به معنای آبگیر می‌گویند.به دلیل همجواری با روستای عباس آباد آستارا ،تالاب استیل عباس آباد نیز نامیده می‌شود.تالاب استیل آستارا؛ همه ساله در فصل زمستان مامن و زیستگاه پرندگان مهاجری است که برای زمستان گذرانی به این تالاب پناه می‌آورند.

مناسبترین زمان بازدید از این منطقه در تابستان و بهار و همینطور ایام نوروز می‌باشد.منبع :http://fa.wikipedia.org/http://www.

esatishotel.com/nature.htmlhttp://www.asriran.

com/http://guilan.irib.ir/index.php?option=com_content&view=article&id=29812&catid=620&Itemid=393.