اطلاعات بیشتر


نام مکان:
چشمه فکجور دمکش
استان:
گیلان
شهرستان:
رودسر

معرفی نامه

حدود ۵ الی ۶ کیلومتری بخش چابکسر، در منطقه ای بسیار زیبا روستای فکجور اوشیان واقع شده است. این روستا از جنوب به سلسله جبال البرز، از شمال به روستای کرات محله، از غرب به میش سرا و از شرق به کبوتر آبکش ختم می‌شود.از جمله آثار معروف ودیدنی این روستای فکجور چشمه ای است که از سالهای بسیار دور به چشمه دمکش معروف بوده است.این چشمه در زیر درخت کهنسالی از گونه افرا واقع شده که از داخل گودال بزرگی که در زیر آن وجود دارد، آب به صورت گردابی بیرون می‌ریزد و آمدن آب چشمه دم به دم است یعنی گاهی چند ساعت و حتی چند روز خشک است و آبی ندارد و گاهی هم چند روز به طور مستمر آب دارد.

آب این چشمه برای دفع سنگ کلیه و جبران کمبود آهن بسیار مفید و سودمند می‌باشد . آب این چشمه در فصول مختلف سال متفاوت است.نسیم خنکی که همیشه قبل از آمدن آب چشمه می‌وزد از ویژگیهای جالبی است که مردم از آن یاد می‌کنند . از نکات جالب دیگری که در این منطقه وجود دارد این است که حدوداً ۱۵۰ متر بالاتر از این چشمه، دریچه غاری وجود دارد که نسیم خنک ان در تابستان مانند کولر خنک کننده می‌باشد.

به گفته اهالی محل گاهی ۴۸ ساعت هم آبی در چشمه دمکش دیده نمی‌شود ولی گاهی در یک روز ۵ الی ۶ بار آب چشمه بالا آمده و دوباره خشک می‌شود و این بالاآمدن آب گاهی ۶۰ اینچ آب به ارمغان می‌آورد.چشمه جزء اثارملی کشور می‌باشد وباعث رونق گردشگری در روستا شده است.. و نکته جالب دیگر که در این منطقه وجود دارد این است که حدوداً ۴۰ متر بالاتر از این چشمه، چشمه ای دیگر وجود دارد که به صورت طبیعی و ممتد آب می‌دهد.

این چشمه در ملکی خصوصی متعلق به خانواده مهدوی است که اجازه دیدن این چشمه و باغ را به عموم داده است.مسافران زیادی روزانه به این منطقه مراجعه می‌کنند. برخی از مردم گاهی ساعتها در جلوی چشمه در انتظار دیدن لحظه بالاآمدن آب می‌نشینند تا از این آب که مردم محل آن را مقدس می‌دانند کمی به دست و صورتشان بزنند و یا کمی بنوشند.به گفته اهالی محل قبلاً کارشناسانی به این محل آمدند و آب چشمه را آزمایش کردند.

بعد از آزمایشات متوجه این موضوع شدند که آب چشمه از لحاظ املاح در وضعیت مناسبی وجود دارد و برای درمان بیماریهای کلیوی مؤثر است.منابع :http://www.iew.ir/1391/06/16/1835http://fkjvar.

blogfa.com/post-2.aspxhttp://www.geocaching.

com/geocache/GC4FD7Ghttp://www.chaboknews.blogfa.com/pos.