اطلاعات بیشتر


نام مکان:
غار آویشو
استان:
گیلان
شهرستان:
ماسال

معرفی نامه

غار آویشو در منطقه‌ی کوهستانی آویشو در 37 کیلومتری جنوب غربی شهر شاندرمن قرار دارد.از لحاظ زمین شناختی این غار آهکی جزو اشکال کار دستی در سنگ‌های کربناته به شمار می‌رود در اثر عملکرد آب‌های جاری بر روی این سنگها در مدت زمان بسیار طولانی شکل گرفته است و در ارتفاع یک هزار و ۳۰۰ متری از سطح دریا و بین مناطقی همچون ” تائی بنه”، “انده چو” و” خماسون ” در بستر دره ای کم آب قرار دارد.ستونهای آهکی چشم اندازهای زیبا و منحصر به فردی را در این غار به وجود آورده اند و دهانه بسیار بزرگ غار به ارتفاع حدود 19 متر و عرض 14 متر که در میان غارهای کشف شده در استان نظیر آن یافت نمی‌شود.چند سال قبل این غار توسط افراد بومی منطقه شناسایی شد و با انتشار اخبار این غارکم کم پای غارنوردان و طبیعت گردان ماجراجو به منطقه شاندرمن باز شد و در بررسی‌ها و پژوهش‌های اولیه مشخص شد که این غار از لحاظ ساختاری از غارهای منحصر به فردکشور می‌باشد که در سنگهای آهکی ایجاد شده و دارای دو دهانه بزرگ و کوچک می‌باشد که هر دو دهانه در کنار هم قرار گرفته اند و در اصطلاع زمین شناسی به آنها آون می‌گویند.

این غار بر اثر فرسایش کارستی ایجاد شده است که همان اشکال وچشم اندازهای بوجودآمده از انحلال سنگهای آهکی ناشی از عملکرد آب باران همراه با دی اکسید کربن است، می‌باشد. برای ورود به غار از دهانه بزرگ استفاده می‌شودکه بسیار مرتفع ...

مشاهده کامل متن می‌باشد و دارای ابعاد حدود 16 متر ارتفاع و 5/7 متر عرض است که منظره ای کم یاب و شگفت را در مقابل دیدگان قرار می‌دهد. دهانه غار در ارتفاعی حدود 1320 متر از سطح دریا ایجاد شده است. ستون‌های آهکی، 9 چاه پی در پی، رود جاری در آن، دیواره‌های جالب آن از چشم اندازهای خاص درون غار است.همچنین در این غار هفت آبشار و شمار زیادی قندیل وجود دارد ,.

غار آویشو با ویژگی‌های خود ورزشکاران را برای کوهپیمایی، پیاده روی و غارنوردی دعوت می‌کند و با اکو سیستم طبیعی متنوع و گونه‌های مختلف گیاهی و جانوری مکان مناسبی برای گردشگری زیست محیطی است.تاکنون بیش از دو هزار متر ژرفای غار آویشو مورد پیمایش و اکتشاف قرار گرفته و انتهای آن هنوز ناشناخته باقی مانده است.این غار بزرگترین غار شهر شاندرمن و یکی از بزرگترین، عمیق‌ترین و شگفت انگیزترین غارهای ایران می‌باشد که با پژوهش‌های انجام شده قدمت آن به بیش از 75 میلیون سال محاسبه شده است,بیش از ۱۷ غار بزرگ و کوچک در شهرستان ماسال وجود دارد که بزرگ‌ترین آنها غار ” آویشو” است نامگذاری این غار به زبان تالش محلی است به معنی محل فرو رفتن آب است. مخفف «آو ویشو» یعنی آب فرو می‌رود.

غار آویشو مورخ 1384/5/4 با شماره 90 در فهرست آثار ملی طبیعی کشور به ثبت رسید.منبع:http://khazarkooh.ir/?p=1080http://guilan.irib.

ir/http://guilan.irib.ir/index.php?option=com_content&view=article&id=29630&catid=620&Itemid=393http://www.

tebyan.net/newindex.aspx?pid=119109http://www.gchto.

ir/main/pages/myaunt-x_a/myaunt-m6ccrath-frx_n6af6cc/m6ccrath-tar6ccx6cc-u-frx_n6af6cc-astan/622thar-tar6ccx6cc/gharx_a/ghar-622uishu.php?phpMyAdmin=8fbpvGv1gElWHG1zIUnjG%2CscKj2http://deran52.blogfa.com/post/100http://www.

yjc.ir/fa/news/4039605http://www.beytoote.com/iran/tafrihi/masal1-issued-iran.

htmlhttp://www.newholidays.ir/print/8691http://deran52.blogfa.

com/post/100/.