اطلاعات بیشتر


نام مکان:
بنای تاریخی شهرداری رودسر
استان:
گیلان
شهرستان:
رودسر

معرفی نامه

بنای تاریخی شهرداری رودسر یکی از بناهای تاریخی شهرستان زیبای رودسر است که از گذشته‌ها به یادگار مانده است .این ساختمان در ضلع جنوب غربی مجموعه میدان شهر داری قرار گرفته است,ساخت این میدان در زمان رضا شاه آغاز شد و همان دوران نیز به پایان رسید. محلی‌های رودسر می‌گویند رضا شاه می‌خواست که مردم را در شهر نگه دارد، به همین علت ساختمان‌های اداری را کنار میدان و شهرداری ساخت و به این ترتیب کم کم شهر گسترش پیدا کرد.این بنا در دو طبقه بر اساس نوع معماری رایج در ساخت مجموعه میدان‌های شهرهای ایران با کمک و مشاوره‌ی کارشناسان تجربی ساخته شده است.

تزیینات دیواره‌ی شمال شرقی و پله‌های وسیع موجود در سرسرای اصلی،برج ساعت متناسب و خوش منظر، از ویژگی‌های بنای شهرداری رودسر هستند. ساختمان ثبت احوال، ثبت اسناد، دارایی، شهربانی (نیروی انتظامی)، دادگستری، بنیاد علوی و یک دبیرستان بخشی از ساختمان‌های تاریخی اطراف میدان است که با اندکی اختلاف شبیه هم ساخته شده اند.ساختمان ثبت احوال رودسر، در کنار عمارت شهرداری واقع شده و دو طبقه است. ورودی بنا راهروی طویلی دارد و دیواره‌ی شمالی اون در طبقه‌ی همکف شامل واحد‌های تجاریِ قرار دارد.

مهم‌ترین تزیین مربوطه به بنا، گچبری هایی با طرح‌های اسلیمی در نمای اصلی ساختمان به ویژه در دو طرف ورودی آن استساختمان آموزش و پرورش رودسر هم در ضلع جنوبی میدان امام خمینی قرار دارد.این بنا هم زمان با شکل گیری مجموعه ساختمان‌های میدان در فاصله‌ی سال‌های 1308 تا 1318 ساخته شده استساختمان آموزش و پرورش در دو طبقه بر اساس نمونه‌ی رایج معماری ساختمان‌های اداری و با ساختار فضایی خطی ایجاد شده است. با وجود دگرگونی فراوان در نمای ساختمان، هنوز آثاری از تزیینات در دیواره‌ی به میدان دیده می‌شود.مهم‌ترین تزیینات بنا را ستون‌های بیرون بنا و نمای اصلی ساختمان تشکیل می‌دهند.

نقش‌های سیمان بُری روی نمای اصلی و سرستون‌های زیبا و خوش نقش در طرف ورودی، نشان دهنده‌ی قدمت ساختمان و ارزش آن میباشدمنبع:http://www.roodsar.irhttp://guilan.irib.

ir/index.phphttp://www.gchto.ir/http://www.

tebyan.nethttp://roudsarnews.com/.