اطلاعات بیشتر


نام مکان:
مناره انزلی(برج ساعت انزلی)
استان:
گیلان
شهرستان:
بندر انزلی

معرفی نامه

برج ساعت انزلی (مناره انزلی)در محوطه پشتی بازار سپه میدان انزلی قرار دارد این مناره زیبا که قدمت آن به سال ۱۸۱۵ میلادی می‌رسد با هدف راهنمایی کشتی هایی که از آن سوی آبها به انزلی می‌آمدند ساخته شده بود که بعدها با تغییر کاربری به صورت برج ساعت درآمد.این فانوس در سال ۱۲۳۰ تا ۱۲۳۴ هجری قمری در زمان حکومت ناصرالدین شاه توسط خسرو گرجی حاکم وقت ساخته شده‌است و با روغن چراغ روشن میشد و برای راهنمایی دریانوردان به کار میرفته‌است. در این زمان خدرخان گرجی والی گیلان تعداد شش تا هفت برج در گیلان ساخت که امروزه فقط برج مورد نظر برجا مانده است. هنری رنه آلمانی که در سال ۱۲۶۵ از انزلی دیدن می‌کرده ، می‌نویسد: تنها بنای قدیمی که در انزلی دیده می‌شود برجی است که در دو یا سه قرن پیش چراغی برای راهنمایی کشتی‌ها در بالای آن قرار می‌داده اند.

درسال ۱۳۰۸ زمان تصدی محمدعلی روشن شهردار بندرانزلی این برج کاملا مرمت شد و ساعت چهارسویی که از کشور آلمان خریداری شده بود بالای آن نصب شد. در سال ۱۳۶۹ برج بار دیگر توسط شهرداری ترمیم و رنگ آمیزی شد و ساعت جدیدی نیز به جای ساعت قبلی که سالها از کار افتاده بود بر آن نصب شداین برج ۲۸ متر ارتفاع دارد که هشت متر انتهایی قسمت بالکن به بالا را تشکیل می‌دهد و ساعت بر روی آن نصب شده است. برج برروی پایه ای با ارتفاع دو متر قرار دارد و روی آن نیز پایه مربع ..

.مشاهده کامل متن و مستطیلی به ابعاد تقریبی ۹ متر و ارتفاع حدود هفت متر قرار گرفته، کل مساحت زیربنای برج ۵۰ متر مربع و شعاع آن چهارمتر است.روزنه هایی برای هوا و نورگیری در بدنه برج وجود دارد و برای رسیدن به قسمت بالکن ۵۴ پله را که در درون برج به صورت مارپیچ وجود دارد باید طی کرد.این برج نماد شهر انزلی و یکی از آثار دیدنی و جاذبه‌های گردشگری این شهر استبرج ساعت در فهرست آثار تاریخی گیلان به ثبت رسیده است .

منبع:http://mohammad-maher.ir/blog/?taghttp://weblog24.com/weblog/nejatebandar/1197437http://anzali.persianblog.

ir/post/13/http://www.guilanonline.com/index.php?mod=content&met=content_more&id=3791#.

VIGD9DGUd84http://www.karkan.ir/post-249http://abays.blogfa.

com/post/466http://malavan.ir/http://espinad.com/blog/nejatebandar/1197437.