اطلاعات بیشتر


نام مکان:
قلعه‌ی گرماور
استان:
گیلان
شهرستان:
سیاهکل

معرفی نامه

قلعه گرماور بر فراز کوه بلندی در کنار روستای گرماور و قدری دورتر از روستای قیس آباد قرار گرفته است که این روستا جزء بخش دیلمان از توابع شهرستان سیاهکل می‌باشد.این قلعه در فاصله 1000متری ضلع غربی روستای گرماور در 58 کبلو متری شهرستان سیاهکل بر فراز کوهی بلند و صخره ای قرار دارد و در ارتفاع 1200متری از سطح دریا قرار دارد. فاصله این قلعه تا روستا که خود بر روی بقایای آثار دوره ساسانی بنا شده و در شمال شرق قرار گرفته، ۳ کیلومتر می‌باشد. در کنار روستای گرماور و فاصله 3 کیلومتری دهکده تاریخی مربو واقع شده است روستای گرماور در میان دره نسبتا تنگی واقع گشته که در زمین لرزه سال ۶۹ کل روستا ویران شد و ساکنین آن به مکانی در جنوب قلعه و نزدیک کوه نقل مکان کرده اند آب و هوای آن در زمستان‌ها سرد و نیمه خشک و در تابستان گرم می‌باشد.

محدوده این روستا فاقد پوشش گیاهی و جنگلی است رودخانه چاکرود در جنوب روستا جاری است و از مهمترین آثار فرهنگی- تاریخی، قلعه و برج گرماور می‌باشد. کوه گرماور با توجه به موقعیت سوق الجیشی مکان مناسبی جهت نظارت بر دشتهای اطراف می‌باشد. با توجه به شیب کوه در محل احداث برج، دیواره جنوبی آن مرتفع‌تر است و ارتقاء قسمت سنگی برج در این جبهه حدودا 3 متر است در حالی که در سمت شمالی قاعده برج و به روی سنگها کوه قرار گرفته است. در بخش شرقی برج مشرف به پرتگاه عظیمی است و از قطر .

..مشاهده کامل متن دیواره‌های برج در قسمتهای فوقانی کاسته می‌شود. سطح کوه مملو از قطعات سفالینه‌های پیش از اسلام و به ویژه دوره اسلامی است، به ترتیب سفالینه‌های قرمز رنگ، نخودی رنگ و سفالهای لعابدار آبی رنگ و سبز رنگ و به ندرت هفت رنگ دوره اسلامی در سطح تپه پراکنده و قابل رویت می‌باشد.

از بنای اصلی قلعه فقط برج دیدبانی آن برجای مانده و در قسمت غربی برج آثاری از پی ساختمان قابل رویت است و در برخی نقاط در مقاطع ایجاد شده آثار خشت‌های قرمز رنگ حاکی از وجود بنایی در ادوار گذشته به چشم می‌خورد در بالای درگاه (ورودی) از چوب استفاده شده و سطوح داخلی و خارجی برج با اندود کاه گل پوشانده شده است. با توجه به حفاری‌های ایجاد شده در قسمت دیوار سنگی برج می‌توان حدس زد که برج دارای یک طبقه فوقانی نیز بوده است که در ارتفاع 270 سانتی متری از دیواره سنگی برج و در داخل طاقچه تعبیه شده که وجود طبقه دوم را تایید می‌کند. ریزش آوار بخش فوقانی بنا در کف خود قلعه و حفاریهای غیر مجاز به وقوع پیوسته در آن سبب گشته کف بنا به وضعیت نامطلوبی دچار شود. در درگاه ورودی قلعه از چوب استفاده شده و نیز سطوح داخلی و خارجی برج با اندود کاه گل پوشانیده شده است.

این قلعه دارای 4 آب انبار می‌باشد که نیاز ساکنین قلعه را تامین می‌کرده است.قلعه و برج گرماور مربوط به پیش از اسلام است و در شهرستان سیاهکل، بخش دیلمان، روستا گرماور واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۵ اسفند ۱۳۸۰ با شمارهٔ ثبت ۵۷۰۱ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.منبع:www.siyahkal.

comhttp://www.gchto.ir/http://www.negahmedia.

ir/http://fa.wikipedia.org/.