اطلاعات بیشتر


نام مکان:
مناره بازار گسکر
استان:
گیلان
شهرستان:
صومعه سرا

معرفی نامه

مناره آجری گسکر (مناره بازار) در 9 کیلومتری غرب شهرستان صومعه سرا و بر سر راه دهکده جاده کنار به مناره بازار قرار دارد و یکی از زییاترین و با شکوه‌ترین بناهای برجای مانده از دوره سلجوقی است.مناره آجری بازار یکی از زییاترین آثار تاریخی استان گیلان است که شکلی مخروط دارد و قطر دایره‌ای شکل مقطع آن به سمت بالا کاسته می‌شود. ارتفاع مناره از سطح زمین ۲۹ متر، و قطر آن در قسمت پائین ۷ متر و در قسمت فوقانی به 2/35 سانتیمتر است. ارتفاع اولیه مناره ۲۹ متر بود ، اما بر اثر گذر زمان و تاثیر شرایط جوی و زلزله سال ۱۳۶۹ بخشی از آن فرو ریخت و طول ان به حدود ۲۰ متر میرسد.

از مصالح به کار رفته در این مناره می‌توان به آجرهای مربع شکل به ابعاد 20 در 20 در پنج سانتیمتر و ملات ساروج اشاره کرد.دو ردیف آجر کاری تزئینی با نقوش هندسی تنها تزیین این مناره بوده که به دلیل فرو ریختن قسمت فوقانی مناره قابل مشاهده نیست و در بقیه قسمت‌ها کاملا ساده است. تنها راه ورود به مناره از طریق یک در ورودی است که در قسمت جنوب غربی مناره واقع شده و با قوسی زینت گرفته است و تنها راه رفتن به بالای مناره پله‌های مارپیچی است که توسط یک ستون نگه دارنده در وسط به ابعاد 10 در 90 سانتیمتر ایستایی یافته است.ارتفاع پله‌های مارپیچ مناره 25 سانتی متر است و عرض پله‌ها در قسمت دیواره مناره به 40 سانتیمتر و در قسمت ستون .

..مشاهده کامل متن نگه دارنده پله‌ها به 15 سانتی متر می‌رسد. دو نورگیر به ابعاد ارتفاعی یک متر، عمق 1.

30 سانتیمتر و پهنای 10 سانتی متر در مناره دیده می‌شود. نور گیر اول در ارتفاع شش متری از سطح زمین قرار گرفته و در اثر زلزله سال 1369 تخریب نشد ولی نورگیر دوم همراه با فرو ریختن دیواره از بین رفت که پس از عملیات مرمت این نورگیر را به همان شکل و اندازه نورگیر اول در آوردند.از نظر بهره برداری احتمالا این بنا جهت دید بانی ، بدست آوردن دقیق طلوع و غروب خورشید و یا اشاعه شعائر مذهبی ( اذان ) استفاده می‌شده است .مناره بازار گسکر در سال 1378 توسط سازمان میراث فرهنگی با شماره 2681 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

منبع:http://www.karkan.ir/post-2029http://www.negahmedia.

ir/media/show_podcast/4584http://www.yjc.ir/fa/news/4786123http://www.varannews.

ir/http://hamshahrionline.ir/details/164151.