اطلاعات بیشتر


نام مکان:
روستای فوشه - غار خون فوشه
استان:
گیلان
شهرستان:
فومن

معرفی نامه

این روستای زیبا در قلعه رودخان قرار دارد و هر ساله میزبان مسافران و گردشگران متعددی می‌باشد.اگر از سمت فومن به سمت قلعه رودخان به راه بیفتید بعد از گذشت از بازار قلعه رودخان به تابلویی با عنوان روستای فوشه میرسید که نظر هر گردشگری را جلب مینماید. این روستا دارای چشم انداز‌های طبیعی بسیار زیبایی می‌باشد که چشم‌ها را به خود خیره میکند.مساحت کلی این روستا 82کیلومتر مربع است که در جنوب غربی شهر فومن و در همجواری قلعه رود خان واقع شده است.

فوشه از جنوب و جنوب غربی به ارتفاعات کوهستانی وجنگل‌های زیبا و از سمت شرق به روستای حیدرآلات و قلعه رود خان ختم می‌شود.این روستا با توجه به فواصل زیاد خانه‌های مسکونی و پراکندگی آن‌ها به روستای خطی شبیه شده است. در مسیر راه رودخانه ای دیده میشود که در کنار کوهستان جاری است و منظره ای زیبا و بکر را خلق کرده است.بافت‌های سنتی که در اطراف جاده قرار گرفته اند نیز زیبایی این منطقه را دوچندان کرده و جلب نظر می‌نماید.

ارتفاع سطح این روستا از سطح دریا 175 متر و در مناطع بالاتر 370متر می‌باشدکه در ارتفاعات به دو هزار و هشتصد متر هم میرسد.وجود پوشش گیاهی و جنگل‌های بکردر کنار ارتفاعات کوهستانی و همچنین باغات چای بر زیبایی این روستا افزوده است. این روستا شامل 200 خانوار می‌باشد که شغل اکثر آنها چای کاری،دامداری،پرورش کرم ابریشم و همچنین برنج کاری میباشد.فوشه .

..مشاهده کامل متن دارای محله‌های کوچکی به نام‌های مشه، جراویر،نظرآلات، سله، توت باغ، عبدالله روبار، فوشه، لیلی سرا،اسپی سیکین، شاویزن، خرنش للکی پرده سر و ولی نایه بوده که هر کدام از این محلات دارای زیبای خاص خود میباشند.وجود جنگل‌های زیبا ،بکر و دیدنی در حاشیه رودخانه، جنگل و مرتع به نامهای کله ماسون، دریا لات، ریحانه،شهرگاه و بقعه متبرکه آقا شیخ جمال که در میان جنگلهای فوشه و در کنار رودخانه ای که درختان شمشاد آن را احاطه کرده اند قرار دارد که علاوه بر اینکه مکانی زیارتی محسوب میشود ،محیط بسیار زیبایی برای کوهپیمایی عمومی به شمار می‌آیند، اسکاسون،انار دشته، لیسندی و غار خون فوشه از دیگر مکان‌های دیدنی این روستا به شمار می‌ایند.

غارخون فوشه با دهلیز‌ها و دالان‌های متعدد از غارهای دیدنی استان گیلان به شمار میاد که در قلب جنگل‌های فوشه قرار دارد."خون" در زبان محلی به چشمه گفته میشود و به دلیل وجود چشمه‌ها در کنار غار این اسم بر روی آن نهاده شده است. ارتفاعات برنا،خون، دزدبن، دایلسر، مناره کل و تیکاو از مناطق دیدنی روستای فوشه هستند که استقبال زیادی را در میان کوهنوردان دارد.منابع:www.

irancaves.com/fa/articledetail.aspxayenehkohestan.persianblog.

ir/taghttp://www.mehrnews.com/http://fa.wikipedia.

org/.