اطلاعات بیشتر


نام مکان:
کشتی میرزا کوچک خان
استان:
گیلان
شهرستان:
بندر انزلی

معرفی نامه

کشتی میرزا کوچک خان جنگلی که مزین به نام سردار جنگل است در سال 1971 توسط ژاپن ساخته شده است و سال‌ها ، از انزلی به باکو مسافر جا به جا میکرد. کشتی میرزا کوچک خان یکی از جاذبه‌های توریستی بندر انزلی محسوب میشود . این کشتی دارای پنج طبقه و هفتاد و چهار متر طول، دوازده متر عرض، بیست متر ارتفاع و بیست و شش کابین درجه یک و دو با گنجایش حدود دویست و پنجاه مسافر است.کشتی میرزا کوچک خان پس از اینکه حدود بیست سال آبهای متلاطم دریاها و اقیانوس‌ها را می‌پیموده و مهندسین و کارگران جزایر را جا به جا میکرده توسط ایران خریداری شد.

این کشتی جهت شکسته شدن انحصار دریانوردی در دریای کاسپین توسط کشتیرانی جمهوری اسلامی خریداری شد و پس از گذشتن از اقیانوس‌ها از دریای سیاه و کانال ولگا و رودخانه‌ی ولگا شهر آستاراخان به دریای خزر وارد شد و سفرهای منظمی را از بندر انزلی و در بعضی مواقع از بندر نوشهر به مقصد باکو در آذربایجان شروع کرد. نا گفته نماند که دو مورد سفر به آستاراخان روسیه هم داشته است.این کشتی پس از گذشت چند سال به عنوان آموزشکده‌ی دریایی به یکی از شرکت‌های زیربط برای آموزش به دریا نوردان در نوشهر فروخته شده و مجددا در سال طی 6 سال گذشته توسط آقای توکلی از بخش خصوصی خریداری شده، مالک کشتی تصمیم به این گرفتند که این کشتی حتی الامکان در بندر انزلی خدمات دریایی ، گشت‌های دریایی خود را به قیمت مناسب به گردشگران عزیز ارائه نماید که تا به امروز نیز هم چنین بوده و درچند سال هیچگونه افزایش قیمتی نداشته است . کشتی میرزا کوچک خان ، شب‌های آخر هفته تابستان ، سفر هایی به طول چهار ساعت ، همراه با موزیک و شام در حداکثر در فاصله ده مایلی از سواحل استان گیلان را برای گردشگران فراهم نموده است .

این کشتی که از قدیمی‌ترین کشتی‌های مسافربری ایران است که القابی مانند "بزرگترین کشتی تفریحی ایران" و "اولین شناور مسافری و تفریحی در دریای خزر" را به خود نسیت داده است. گفته میشود امکاناتی نظیر یک هتل 4 ستاره دارد.هم اکنون این کشتی در پنج طبقه با امکانات زیر به گردشگران خدمت میرساند:*دوازده واحد چهار تخته ،هشت واحد دو تخته،سه واحد شش تخته ، یک واحد هشت تخته 2 واحد رویال*یک واحد کافی شاپ vip ویک واحدکافی شاپ عمومی *رستوران قابلیت پذیرایی یکصد نفر در هر مرحله*عرشه‌ی پاشنه فضای باز کشتی،که قابلیت چیدمان دویست و پنجاه عدد صندلی جهت اجرای موسیقی زنده و مراسمات را داراست.همچنین این کشتی دارای بیمه‌ی مسافر و کشتی می‌باشد و ازجدید‌ترین تجهیزات دریانوردی روز دنیا تجهیز شده و کلیه‌ی مجوز‌های تردد به آب‌های ساحلی و فرا ساحلی را از سوی سازمان بنادر و دریانوردی کشور را کسب کرده است.

منابع:http://press-online.ir/http://caspian-persica.blogfa.com/post/1http://www.

military.ir/http://caspian-persica.blog.ir/.