اطلاعات بیشتر


نام مکان:
روستای داماش
استان:
گیلان
شهرستان:
رودبار

معرفی نامه

داماش یکی از زیبا‌ترین روستا‌های گیلان است که در دهستان جیرنده و در فاصله چهل و هشت کیلومتری شهرستان رودبار و صد و سی کیلومتری شهرستان رشت قرار دارد. ارتفاع این روستا به حدود دوهزار و دویست متر از سطح دریا میرسد.نام این روستا در سال هزار و سیصد و هشتاد و هفت به عنوان روستای نمونه گردشگری ثبت شده است . درآمد اکثر مردم این روستا دامداری، پرورش طیور و صنایع دستی می‌باشد.

یکی از زیبا‌ترین جاذبه‌های گردشگری این روستا گل معروف سوسن چلچراغ این روستا است که زیبایی خیره کننده ای را به داماش بخشیده است. این منطقه در تابستان بسیار منظره زیبایی دارد آب و هوای این منطقه در بهار و تابستان معتدل و خنک است که در کنار فضای زیبای این منطقه بسیار دلچسب می‌باشد.داماش از شمال به روستای صیقلده خورگام از جنوب به زمین‌های مراتع و روستاهای گزنه چاک و قوشه لانه خورگام از سمت شرق به جنگل و از سمت غرب به جنگل شینه چاک و مراتع لاباربن منتهی می‌شود.و اما گل چلچراغ، اولین گیاهی است که به عنوان میراث ملی به ثبت رسیده است این گل ارتفاعی حدود یک متر دارد که شکوفه هایی به رنگ سفید و به صورت واژگون می‌باشد به همین دلیل این گل را سوسن چلچراغ می‌نامند.

سوسن چلچراغ یکی از کمیاب‌ترین گلهای جهان است که تا به امروز فقط در داماش و منطقه لنکران جمهوری آذر بایجان یافت شده است.این گل هر ساله در نیمه دوم خرداد گل میدهد ...

مشاهده کامل متن که از طرف سازمان محیط زیست یک روز به نام روز طبیعت نامیده میشود و جشنواره ه ای زیبا برگزار می‌شود که اهالی این منطقه با لباس محلی در آن شرکت کرده و مراسمی زیبا را برپا می‌کنند، مانند:کشتی گیله مردی،خرپشتک،چوب بازی، چرخ و فلک ، قیش بازی،گلفا و دور بچرخان که از بازیهای محلی این منطقه به حساب می‌آیند.از دو مسیر می‌توان وارد این روستا شد :مسیر اول از شهر لوشان می‌باشد که پس از گذشت حدود سی و پنج کیلومتر از روستای جیرنده به داماش میرسد.یعنی در حد فاصل میان جاده رشت - تهران و لوشان در سمت راست باید وارد جاده ای فرعی که به سمت روستای جیرنده می‌شود برویم که مسیری خشک و کوهستانی دارد و پس از گذشتن از سر بالایی‌ها و شیب‌های تند به روستای جیرنده برسیم.جیرنده در ده کیلومتری داماش قرار دارد که پس از ان به روستای داماش وارد می‌شویم .

مسیر دوم نیز از نزدیکی شهر رستم آباد است که پس از گذشتن از روستای سر سبز پره سر به داماش میرسیم البته به دلیل کوهستانی بودن مسیر،ازسراشیبی‌های تندی باید عبور کنیم.منابع:http://fa.wikipedia.org/http://aliliavaly.

persianblog.ir/post/11/http://www.makanbin.com/gilan.