اطلاعات بیشتر


نام مکان:
منطقه ییلاقی هلو دشت
استان:
گیلان
شهرستان:
املش

معرفی نامه

ییلاق زیبا و بکر هلودشت با 200 هکتار وسعت در 32 کیلومتری مرکز شهر املش قرار دارد که رشته کوههای سر سبز و بلند البرز آن را احاطه کرده است.این منطقه جنگلی کوهستانی با چشم‌اندازهای طبیعی بسیار زیبا دارای جاذبه‌های زیبای طبیعی اعم از پارک جنگلی، رودخانه، آثار تاریخی در روستای بلوردکان اعم از کاروانسرا، پل و...

دارای ظرفیت بالای گردشگری است.جاده کوهی – جنگلی و پرپیچ و خم ولی آسفالته و زیبا است. در ارتفاع 1200 متری از سطح دریا به هلو دشت می‌رسیم. این مکان از مرکز شهر لنگرود 40 کیلومتر و با بلوردکان 13 کیلومتر فاصله دارد.

در ارتفاعات هلودشت قهوه خانه‌ای برای استراحت وجود دارد ولی مهمانسرا ندارد. در 29 کیلومتری جنوب شهر لنگرود در روستای سر لیل و در 14 کیلومتری شهر اطاقور به مکانی می‌رسیم بدون علائم راهنمایی که اگر افراد آشنا به محل را همراه نداشته باشیم به هیچ عنوان به منطقه بکر دست نخواهیم یافت.از این مکان به مدت 10 الی 15 دقیقه پیاده‌روی ولی به صورت سربالایی و سرپایینی باید برویم تا به آبشار برسیم. این آبشار بسیار زیبا و دیدنی همراه با استخری در دل سنگ‌ها، پایین دو کوه است که با پوشش گیاهی جنگلی و سنگ‌های یکپارچه به وجود آمده است.

استخری پر از آب که بعد از لبریز شدن به صورت رودخانه‌ای به سمت دشت و دریا جریان می‌یابد. دیواره‌ای سنگی آبشار به گونه‌ای است که بالا رفتن از آن برای هر ...

مشاهده کامل متن صخره‌نوردی امکان‌پذیر نیست. مساحت استخر زیر آبشار بیش از 100 مترمربع است. آب این آبشار از منطقه ییلاقی تریان (زرچال) سرچشمه می‌گیرد و پس از گذشتن از دامنه‌های پرشیب جنگل، آبشاری به طول 9 متر و عرض 3 متر به وجود می‌آید که پس از سرازیر شدن از استخر تبدیل به رودخانه کوچکی می‌شود به طرف روستای لیل سرازیر می‌شود و به رودخانه لیل می‌ریزد و از آن جا به سمت شلمان رود حرکت می‌کند و نهایتا راهی دریا می‌شود.آبشار در ناحیه کوهپایه - جنگلی پوشیده از درختان تنومند ممرز، توسکا، افرا، انجیلی، شمشاد و .

.. قرار گرفته است در این ناحیه جانوران وحشی مانند گراز و روباه زندگی می‌کنند. این آبشار به خاطر دارا بودن امتیازاتی مثل پوشش جنگلی فوق‌العاده زیبا و بکر برای گردشگران، هوای معتدل، چشمه و آب فراوان، امکان شنا در استخر از ظرفیت بالای گردشگری برخوردار است.

برای رسیدن به منطقه خوش آب و هوا ی ییلاقی هلودشت املش باید از جاده آسفالته ای که در حاشیه رود خانه شلمانرود احداث شده عبور کرد و جنگلهای انبوه و پوشیده از در ختان توسکا-راش –ممرز-للیکی و خرمندی حاشیه‌ی جاده و مراتع سرسبز و پوشیده از گلهای رنگارنگ در منطقه کوهستانی جلوه ای خاص به این منطقه بخشیده است.گردشگران در مسیر راه از آب گوارای چشمه معروف به منجق غوله برای رفع تشنگی می‌نوشند و هنگام برگشت از هلودشت املش ،شیر – ماست – کره محلی – گل گاوزبان – گردو و فندق مناطق ییلاقی املش را با خود به سوغات می‌برند.منابع:http://gilan.isna.

ir/http://amlashnews.com/http://my-gilan.mihanblog.com/http://smsxnet.

ir/.