اطلاعات بیشتر


نام مکان:
برزک
استان:
اصفهان
شهرستان:
کاشان

معرفی نامه

برزک یکی از شهرهای استان اصفهان است که در بخش برزک و سرسبز در دره ای در دامنه کوههای کرکس می‌باشد که در قسمت جنوب غربی و در فاصله حدود پنجاه کیلومتری شهرستان کاشان واقع شده است .برزک با دارا بودن هفتاد در صد گل منطقه دارای بیشترین سهم گل در منطقه کاشان می‌باشد. همچنین با داشتن کارخانه‌های صنعتی و سنتی گلابگیری سهم قابل توجهی از گل و گلاب منطقه کاشان را در بر میگیرد. این شهر زیبا دارای درختان گردو و بادام و همچنین شاه توت است.

برزک بیشترین تولید و توزیع شاتوت را در منطقه دارا می‌باشد . این شهر دارای أب وهوایی معتدل در بهار وتابستان و در زمستان نیز هوای سردی دارد .قدمت برزک به پنج هزار سال پیش بر می‌گردد. از آثار تاریخی و دیدنی این شهر می‌توان به زیارتگاه امامزاده سراج الدین بن موسی بن جعفر، حمام دوره‌ی صفویه، آب انبار قاجاریه، آسیاب آبی قدیمی، تپه تاریخی قلعه، آبشار و رودخانه و جاده تفریحی توریستی سعدآباد، چشمه احمد آباد و موزه مردم شناسی برزک و.

.. اشاره نمود .برزک از سمت شمال به سده ، ویدوج ، ویدجا ، ازوار ، از غرب به روستاهای ورکان ، آرنجن ، پنداس ، تجره ، آزران و از سمت شرق به سادیان ، مرق ، نابر متصل می‌شود .

وجود سازه‌های آهکی در اطراف و به ویژه در بخش جنوبی منجر به تقویت آب‌های زیرزمینی منطقه گردیده است. دره برزک از سمت شمال غربی به سمت جنوب شرقی امتداد دارد و در ...

مشاهده کامل متن انتها به دو دره اصلی بنام‌های گلو آب و بیداک ختم می‌شود.برزک مرکزی دارای هفت محله می‌باشد که از به هم پیوستن آنها برزک کنونی پدید می‌آید، این محله‌های عبارت اند از:١- محله سرگاور‏ ٢- محله درب مسجد جامع ٣- محله درب زیارت ٤- محله مصلی ٥- محله سردل ٦- محله کارگاه 7- محله باغستان.نزولات آسمانی که بشتر برف است عامل اصلی تغذیه چشمه ساران زیبای منطقه می‌باشد.این منطقه با داشتن کاریزها و چشمه‌های خود جوش در کنار رودخانه ای قدیمی که در میان کشتزار‌ها جاری است و در دره ای سر سبز و خوش آب و هوا، چشم اندازی بس زیبا و دلنشین دارد ، واقع شده است.

برزک به دلیل قرار گرفتن در چنین موقعیتی در تابستانها دارای آب و هوائی معتدل و در زمستانها دارای آب و هوائی سرد و پر سوز می‌باشد.سرسبزی و شادابی برزک از برکت کاریزها و چشمه ساران است که از کوههای اطراف سرچشمه گرفته است. شغل اکثر اهالی این منطقه قالی بافی، کشاورزی، باغداری، دامداری، زنبورداری، گلاب گیری و..

. می‌باشد.کشاورزی برزک اغلب باغداری بوده و محصولات آن نیز انواع سردرختی از جمله گردو- آلو، بادام، شاه توت، زردآلو، قیصی، سیب، انگور می‌باشد .مجموعاً در بخش برزک ششصد و پنجاه هکتار از اراضی به پرورش گل محمدی اختصاص یافته شده که متوسط عملکرد گل محمدی در هکتار سه هزار و پانصد کیلو گرم می‌باشد.

بعد از گل محمدی محصول معروف برزک که از محبوبیت خاصی برخوردار می‌باشد، شاه توت برزک می‌باشد. درختان شاه توت حدود پنج هکتار از اراضی را به خود اختصاص داده اند که میزان تولید شاه توت در برزک سالیانه صد تن می‌باشد.آلو زرد برزک که آلوی خیگی و آلوی مرغی هم نامیده می‌شود در منطقه مشهور می‌باشد که متاسفانه در سالیان اخیر از تولید آن به صورت محسوسی کاسته شده است.از جمله صنایع موجود در این منطقه صنعت قالی بافی می‌باشد.

در این منطقه حدود هشتصد و پنجاه کارگاه قالی بافی خانگی موجود می‌باشد. از دیگر صنایع موجود در برزک صنعت گلاب گیری است که به دو صورت سنتی و صنعتی مشاهده می‌شود.تعداد هفتاد و پنج کارگاه سنتی گلاب گیری در برزک وجود دارد که مجموعاً چهارصد و دو دیگ گلابگیری را شامل می‌شود که از نمونه صنعتی می‌توان به مجتمع کشت و صنعت شهدگیران اشاره نمود که در آن تولید گلاب و انواع عرقیات گیاهی بوسیله دستگاه‌های تمام اتوماتیک و تقطیر پاستوریزه و بسته بندی صورت می‌گیرد.از دیگر صنایع برزک کارخانه ترمه پلاستیک و چندین واحد مرغداری را می‌توان نام برد.

منابع :http://www.kashanica.com/http://fa.wikipedia.

org/www.mehrmg.irwww.negahmedia.

ir.