اطلاعات بیشتر


نام مکان:
پل خشتی لوشان
استان:
گیلان
شهرستان:
رشت

معرفی نامه

پل خشتی لوشان در شهر لوشان که جنوبی‌ترین شهر گیلان است و در مسیر ازاد راه رشت - قزوین قرار گرفته که با مرکز استان حدود نود و سه کیلومتر فاصله دارد .این پل بر روی رودخانه شاه رود در محلی که به آن قلعه نیکان بالا میگویند ساخته شده است و در روستای کلشتر واقع شده است.این پل بر عکس پل‌های خشتی دیگر به صورت قوسی ساخته نشده بلکه معماری آن به صورت پلکانی است. این پل آجری از بناهای به جا مانده از دوران قاجار به شمار می‌آیدکه بنا به روایتی در سال هزار و سیصد و بیست هجری قمری بر روی رودخانه شاهرود ساخته شده است.

این پل زیبا از آجر ساخته شده است که که مکب از یک طاق کوچک و دو طاق بزرگ میباشد که در دوران خسرو خان بنا نهاده شده است که توسط روس‌ها به دلیل شیب تندی که داشت باز سازی و شیب آن را ملایم نمودند.در پایه‌های این پل موج برگردان هایی تعبیه شده است تا از خرابی آن جلو گیری شود و همچنین چهار دهانه که اب به راحتی در زیر آن جریان یابد.کوره پوش‌های میان پایه‌های پل از سنگینی پل کم می‌کند و در مواقعی که سطح آب بالا می‌آید عبور آب را اسان‌تر می‌نماید این پل صد متر طول و هفت متر عرض دارد و ارتفاع آن نیز بین بیست تا سی متر نتغیر است . کف آن توسط سنگ هایی درشت سنگ فرش شده و در دو طرف ان جان پناهی برای عابران این پل در نظر گرفته شده است.

این پل که بیش از دویست سال از قدمت آن میگذرت شاهد رویداد‌های زیادی مانند تهاجم و عبور ارتش قراق‌ها ز فراق خود ، زلزله ناگوار رودبار، حمله دولتی‌ها به جنگلی‌ها با گذشتن از روی این پل و ...را تجربه کرده است.

منابع:http://hamshahrionline.ir/details/177243www.gchto.ir/main/.

../pole%20kheshty%20loshan.pdfjavadgss.

blogfa.com.