اطلاعات بیشتر


نام مکان:
روستای کلشتر
استان:
گیلان
شهرستان:
رودبار

معرفی نامه

روستای کشلتر مرکز دهستان کلشتر می‌باشد که در بخش مرکزی رودبار واقع شده است، و از رودبار حدود سه کیلومتر فاصله دارد.ارتفاع این روستا به پانصد و پنجاه متر از سطح دریا می‌رسد که بر اساس آخرین آمار جمعیتی بالغ بر هزار و دویست هفتاد نفر و حدود چهارصد و نه خانوار می‌باشد.آب و هوای این روستا معتدل می‌باشد که به همین دلیل زیتون که از محصولات مهم این روستا محسوب می‌شود توسعه زیادی داشته است.رودبار از چهار بخش خورگام،رحمت آباد و بلوکات، عمار لو و بخش مرکزی تشکیل شده است که بخش مرکزی آن نیز بخشهایی همچون رستم آباد شمالی ،رستم اباد جنوبی و کلشتر را شامل می‌شود.

این روستا از قدمت زیادی برخوردار است بر اساس روایاتی که از ریش سفیدان سینه به سینه نقل شده است اهالی این روستا در زمان‌های قدیم در این مکان ساکن نبودند بلکه در منطقه ای به نام "پیلا خونی" که در فاصله پنج کیلومتری محل کنونی این روستا قرار دارد زندگی می‌کردند و همچنین در زمان‌های خیلی دور نیز در منطقه ای به نام "مرجان آباد" در فاصله هفت کیلومتری این روستا ساکن بودند.آثار به دست آمده در استلاسری، علوچال،حمام بولاقی و قسمتهای دیگر از این روستای نشان می‌دهد که قبلاً در آن مکان‌ها نیز سکونت داشته‌اند که قدمت این مکان‌ها به بیش از هزار سال تخمین زده شده است.با توجه به شواهد به دست آمده شغل اصلی روستایینان در آن زمان دامداری و در ارتفاعات ..

.مشاهده کامل متن این روستا کاشت گندم و جو بوده است .امروزه به دلیل زحمت کمتر و سود بیشتر ،کاشت گندم و جو جای خود را به کاشت زیتون داده است که از مهم‌ترین محصول این روستا به شمار می‌آید.روستای کلشتر به دلیل واقع شدن در منطقه ای کوهستانی و وجود درختانی همیشه سر سبز همچون زیتون و کاج منظره ای زیبا را برای بازدید کنندگان فراهم ساخته است که در فصل‌های بهار و تابستان این زیبایی دو چندان می‌شود.

آبشار زیبایی با ارتفاعی بیش از بیست متر نیز در این روستا واقع شده است که یکی از مکان‌های دیدنی این روستا محسوب می‌شود. این روستا به دلیل شرایط خوب جغرافیایی جنگل‌های زیبایی را در ارتفاع هزار متری از سطح دریا را در خود جا داده است که درختان سر به فلک کشیده آنها نظر هر بازدید کننده ای را جلب می‌نماید. کوه آسمان سرا با علفزار‌های بلند و زیبا در ارتفاع هزار و نهصد متری از سطح دریا نیز یکی دیگر از جاذبه‌های این روستا به شمار می‌آید.یکی از ویژگی‌های بارز این روستا وجود چشمه‌های پر آب می‌باشد که آب شرب این منطقه را نیز تامین میکند.

چشمه بار یا چشمه وار از بزرگترین و پر آب‌ترین چشمه‌های کشور است که در تابستان هم آبی بسیار سرد و گوارا دارد. در آخرین مطالعات انجام شده آب این چشمه از اب معدنی دماوند نیزسبک‌تر است.ابشار بیست متری،امامزاده شاهزاده ابوطالب،سرچشمه کلشتر،درختان هزارساله زربین با ارتفاع بیست متری،خانه‌های پلکانی و جنگل‌های راش بلوط از جاذبه‌های مهم این روستا به شمار می‌ایند.منابع:http://fa.

wikipedia.org/http://khazarfood.com/fa/Details548.aspxhttp://vveblog.

blogfa.com/post/1keleshter.gigfa.com.