اطلاعات بیشتر


نام مکان:
روستای میکال
استان:
گیلان
شهرستان:
سیاهکل

معرفی نامه

میکال دهی از دهستان میکال بخش سیاهکل از توابع لاهیجان می‌باشد که سیصد و نود و دو نفر کنه دارد . این روستا نه کیلومتر با دیلمان و نود و پنج کیلومتر با مرکز استان (رشت) فاصله دارد .راه این روستا مال رو می‌باشد و آب آن از چشمه‌های اطراف تامین می‌شود.شغل اکثر اهالی این روستا کشاورزی میباشد که محصول غالب آهنها گندم می‌باشد.

در این ده کوچ سه اثر تاریخی ملی به ثبت رسیده است که نشانی از قدمت این روستا است. گورستان باستانی گون کر – به شماره 21543 – متعلق به هزاره یک قبل از میلاد ،گورستان قزوین صحرا – به شماره 21544 – متعلق به هزاره یک قبل از میلاد ،گورستان سنگ سان – به شماره 20610 – متعلق به دوره اشکانی از جمله این آثار می‌باشند.گورستان باستانی گون کر در فاصله سیصد متری این روستا و دو گورستان دیگر در حد فاصل دو روستای میکال و گدوک واقع شده اند.از جمله اثار دیگر تاریخی این روستا میتوان به : حوطه باستانی اره کوه ، سه گورستان باستانی به نامهای گورستان باستانی اره کوه، گون کر و گورستان باستانی امامزاده هادی و یک امامزاده به نام امام زاده هادی میکال" نیز اشاره کرد.

امامزاده هادی میکال در هفت کیلومتری شرق دیلمان و در این روستا واقع شده است که در باور اهالی این روستا به عنوان پسر امام موسی کاصم (ع) به شمار می‌آیند.بنای این بقعه قدیمی به شکل هشت ضلعی ساخته شده است که در ساخت آن آجر به کار ...

مشاهده کامل متن برده و فواصل آجر‌ها را با گچ بند کشی کرده اند.اصلاع بیرونی ار ن بقعه نما و اضلاع درونی آن طاقچه دارد .سقف حرم طاق مدوری است که سفیدکاری شده و گنبد آن کاشی کاری قدیمی دارد که بسیاری از کاشی‌های آن ریخته یا شکسته است. سقف حرم گچ اندود شده و دیوار‌های آن با نقاشی‌های مذهبی پوشیده شده است.

زلزله شصت و نه بسیار از آثار تاریخی دیلمستان را خراب کرده است که این روستا نیز از آن مستثنا نبوده است.در اطراف این بنا سنگ قبر هایی وجود دارد که نشان از قدمت این روستا میدهند اگرچه پس از باز سازی این بنا بسیاری از آین اثار از بین رفته اند.منابع:http://www.karkan.

ir/post-5751http://ali597.blogfa.com/post-1.aspxpashaki.

ir.