اطلاعات بیشتر


نام مکان:
انگورستان ملک
استان:
اصفهان
شهرستان:
اصفهان

معرفی نامه

انگورستان ملک یک باغ انگور و عمارت تاریخی در اصفهان می‌باشد که پیشینه آن به زمان نادرشاه افشار باز می‌گردد. در زمان ناصرالدین شاه قاجار این باغ در اختیار مسئول امورمالی حکومت اصفهان درآمد و در آینده فرزند این شخص به نام حاج محمدابراهیم خان که به ملک التجار معروف بود بنای انگورستان را راه اندازی نمود و به برگزاری مراسم سوگواری و تعزیه اختصاص داد. معمار سازنده این بنا استاد حسین چی بوده و تاریخ وقف نامه آن سال هزار و سیصد و چهل و بک هجری قمری می‌باشد. در طول زمان قسمت‌های مختلفی از این انگورستان ویران شد و بخش‌هایی از آن در سال هزار و سیصد و سی و سه هجری خورشیدی در تعریض خیابان ملک از بین رفت.

مجموعه فضاهای حیاط سرپوشیده، سفره خانه، اتاق آرامگاه و دیگر اتاق‌های اطراف حیاط دارای تزئینات فراوان گچبری، آینه کاری و کاشیکاری می‌باشند. ستون‌هایی که در میان فضای سفره خانه و حیاط هستند دارای روکش‌های چوبی هستند ولی پایه و سرستون‌ها دارای تزئینات می‌باشند. در زیر فضای سفره خانه زیرزمینی وجود دارد که نورگیرهای مشبک نور آن را از حیاط جنوبی تامین می‌کنند. در گوشه جنوب شرقی بنا حمامی قرار گرفته که سقف گنبدی بسیار زیبائی دارد و سکوهائی در اطراف آن تعبیه شده‌اند.

ازاره جبهه شمالی و شرقی این خانه دارای نقوش حجاری هستند. انگورستان ملک از بناهای بسیار زیبای دوران قاجاریه‌است که هم اکنون در دست سازمان ...

مشاهده کامل متن اوقاف می‌باشد و به برگزاری مسابقات قرائت قرآن و تعزیه و سوگواری اختصاص دارد.این بنا در فاصله‌های زمانی متعددی مورد بازسازی قرار گرفته که می‌توان به سال‌های 1346 ،1353،1364 ،1368 ،1375، 1378، 1384 اشاره کرد. این خانه محل اسکان خاندان ملک بوده که صاحب اصلی آن حاج محمد ابراهیم ملک التجار این بنا را در سال هزار و دویست و نود و سه وقف کرده. گفتنی است.

بنابر وصیت ملک التجار پیکر وی در این مکان دفن شده است. انگورستان ملک نیز با زیبایی‌ها و جاذبه‌های خاص خود می‌تواند به صورت یکی از دیدنی‌های نفیس اصفهان مورد بازدید گردشگران ایرانی و خارجی قرار گیرد. این اثر تاریخی در شهر اصفهان خیابان شریف واقفی خیابان ملک واقع می‌باشد.منابع :http://www.

negahmedia.ir/http://fa.wikipedia.org/http://www.

isfahan.ir/http://bashgah.tebyan.net/http://www.

asriran.com/http://sahebnews.ir/.