اطلاعات بیشتر


نام مکان:
پل خشتی لاهیجان ( پردسر )
استان:
گیلان
شهرستان:
لاهیجان

معرفی نامه

این پل زیبا که به پل خشتی پرد سر و خشت پورد (پورد در زبان محلی به معنای پل می‌باشد) معروف است در محله پرد سر لاهیجان و بر روی رودخانه سیم رود یا سیم جو ساخته شده است.پل پردسر از آثار به جا مانده دوره کیانیان و متعلق به قرن نهم هجری قمری است که در شمال غربی لاهیجان ، منتهی الیه محله پرد سر و در پانصد متری بقعه حاجی دان واقع شده است.این پل پنجاه متر طول ،چهار و نیم متر عرض و یازده متر ارتفاع دارد و دارای دو دهنه بزرگ با طاق جناقی می‌باشد.این پل دارای یک سطح عابر روی مسطح و دو سطح کناری شیب دار است .

کف این پل با قلوه سنگ ، سنگ فرش شده است . مصالح به کار رفته در این پل آجر قرمز ، آهک و ساروج می‌باشد.این پل دارای پنج چشمه است که در زمان قاجار مرمت شده اند.چشمه میانی از چشمه‌های دیگر بزرگ‌تر است .

این چشمه‌ها دارای طاقی حلالی می‌باشند که ارتفاع طاق چشمه میانی به چهار متر از سطح آب می‌رسد . این اتاق‌ها به عنوان استحکام پل و صرفه جویی در مصالح ساخته شده اند.در دو طرف پل نیز جان پناهی به ارتفاع هشتاد سانتی متر و همچنین در پایه پل نیز سیل برگردانی تعبیه شده است.در بین دهانه و نمای پل طاق نما هایی زیبا کار شده اند که بسیار جلوه با شکوهی به این پل بخشیده است.

پایه میانی این پل دارای موج شکلی به شکل مثلث می‌باشد که در قسمت‌های بالاتر مدور می‌شود. در کنار این رودخانه نیز دیواری آجری در نظر گرفته اند تا بتوانند اب را مهار کرده و آن را به سمت دهانه جاری سازند.پل خشتی لاهیجان مربوط به سدهٔ ۹ ه. ق.

است و در لاهیجان، میدان چهار پادشاه، محله پردسر واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۰ دی ۱۳۵۵ با شمارهٔ ثبت ۱۴۳۳ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.منابع:http://vista.ir/http://jakav.com/gilanhttp://hamshahrionline.

ir/details/163518http://www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=5907.