اطلاعات بیشتر


نام مکان:
روستای پیرکوه
استان:
گیلان
شهرستان:
سیاهکل

معرفی نامه

پیرکوه، روستایی زیبا و کوهستانی از توابع شهرستان سیاهکل استان گیلان است که تقریبا 67 کیلومتر از سیاهکل و 20 کیلومتر از دیلمان تاریخی فاصله دارد.این روستا مرکز دهستان بزرگی به همین نام است که شامل 32 روستای بزرگ و کوچک اما عزیز و دوست داشتنی است. مردمان این روستا از نژاد کرمانج هستند و به زبان کرمانجی صحبت می‌کنند و به دلیل همزیستی با مردم گیلک زبان گیلکی را نیز فراگرفته‌اند. ساکنان پیرکوه از نوادگان طایفه استاجلو از ایل عمارلو (از ایلات بزرگ زعفرانلو که ساکن شمال خراسان می‌باشند) هستند، که در دوره نادر شاه افشار به جهت حفاظت در مقابل حمله روسها به این منطقه کوچانده شده‌اند.

رهبر کردهای عمارلو در روستای پیرکوه ساکن شد و پس از فوت ایشان به جهت این که پیر نامی محترم و مقدس در میان کردها می‌باشد، نام پیرکوه را بر این منطقه نهادند.زبان و گویش: زبان اصلی مردم پیرکوه،کردی کرمانجی است اما بدیل سالها مجاورت و زندگی در کنار گیلها و دیلمیان،عده ای هم در این روستا به گیلکی دیلمی صحبت می‌کنند. آب و هوا : پیرکوه دارای یکی از خاصترین شرایط آب و هوایی است که اغلب اوقات پیش بینی وضع هوا را در آن دچار اشتباه می‌کند.ارتفاع زیاد از سطح دریا، قرار گرفتن میان چند کوه اطراف و یا شاید دلایل دیگر باعث آب و هوای خاص آن باشد.

پیرکوه، بهاری دارد سبز و دلفریب با شکوفه‌های درختان و عطر گلهای وحشی و بوی ...مشاهده کامل متن علف و آواز پرندگان.

تابستانی دارد گرم و گاهی خنک با غروبهایی از یاد نرفتنی.پائیزی دارد کاملا پائیز با زردی‌ها و سرخی‌ها و آرامشی عجیب! و زمستانی دارد سرد که برف آن تقریبا سه ماه و یا بیشتر روی چهره طبیعت ماندگار است. شغل مردم : شغل مردمان پیرکوه از همیشه و از زمانی که اولین خانه‌ها در آن بنا می‌شد،کشاورزی و دامداری بود.وقتیکه گالشها و چربداران با اسب و قاطر و با پای پیاده مسافتهای بسیاری را طی می‌کردند و برای بقای خود و خانواده،گاهی هفته‌ها از آنها دور بودند و باید سخت‌ترین تلاشها را می‌کردند و سردترین روزگار را تحمل می‌کردند.

امروز هم اکثر اهالی روستا مانند پدران و اجداد خود کشاورزی و دامداری می‌کنند.اصلی‌ترین محصول کشاورزی منطقه،فندق است که تقریبا تمام روستاییان از آن برخوردارند و برای بعضی از آنها تنها منبع درآمد سالیانه است .محصولات دیگر کشاورزی عبارتند از: گردو، گندم، جو و مقدار محدودی از انواع میوه ها. پیرکوه تا قبل از وقوع زلزله یکی از دهستانهای منطقه عمارلوی رودبار بود اما از تیرماه 1369 از توابع شهرستان سیاهکل شد و در دشت بزرگی ،کمی پائین‌تر از روستای مخروبه،روستای جدید بنا شد.

مناطق مختلف پیرکوه: (به لهجه محلی) بارنشین- سوکوتی- بورخانی- چاکان- تورارکوه- امیرچاک- مام خانی- لخچال- دوخانی- پیرکوسره ی- تلاسره ی- بورچاله ی-گوهرچاک- زرسنگ- آردوسامان- وندار- میارخ دار- باقله باغ- هسی چال- عظیم دشته ی- چناردار- حمومه ی- چال زیمی- کوله خیل- سنگر- خرچاک- مسن کلا و....