اطلاعات بیشتر


نام مکان:
خانه ابریشمی
استان:
گیلان
شهرستان:
رشت

معرفی نامه

خانه‌ی ابریشمی، اثری بجا مانده از خانواده‌ی حاج میرزا اسماعیل حاکمیه که در زمان ناصرالدین شاه، کلانتر رشت بود، می‌باشد و به همین علت به حاکم معروف شد. خانه‌ی ابریشمی را، پسر کوچک حاج حاکم به نام میر قاسم پیربازاری بنا کرده است و با وجود تغییرهایی که طی چندین سال در آن داده شده است، اثر هنری و تاریخی کم نظیر گیلان محسوب می‌شود. این بنا در سال هزار و سیصد و هجده هجری شمسی توسط حاج میرزا احمد ابریشمی از ورثه حاج میر قاسم خریداری شده است.ورودی اصلی و قدیمی خانه‌ی ابریشمی از جبهه‌ی جنوبی می‌باشد که با در چوبی دو لنگه به هشتی و از آنجا به حیاط ارتباط دارد.

محوطه، با دیوارهای آجری قرمز، به ارتفاع پنج متر که با آهک، بندکشی شده، محصور شده است. دیوارهای ضلع جنوبی و شمالی در بالا، یک ردیف، رَف دارد.مساحت محوطه و بنا تقریبا دو هزار متر مربع و مساحت زیر بنا ششصد و پنجاه متر مربع می‌باشد. بنای اصلی، دو طبقه می‌باشد و هر طبقه دارای هشت اتاق است.

اتاقک‌‌های همکف ساده بوده و هیچ گونه تزیینی ندارد. از هشت اتاق طبقه‌ی بالا، دو اتاق، یکی چینی خانه و بعدی، تالار آیینه با آینه کاری‌‌های دقیق و ظریف است که کنار هم قرار گرفته اند. دو اتاق با گچبری گل و بوته و قاب بندی برجسته‌ی سقف و بدنه آراسته شده و چهار اتاق دیگر ساده می باشند و تزیینی ندارند.در تالار چینی خانه، ظروفی منقوش به نقش گل و مرغ، در دوایری .

..مشاهده کامل متن که با گچ بری‌ها احاطه شده، تزئینات بی شمار سقف، گیلویی ها، طاق ها، طاقچه‌ها و سردرها به همراه گچ بری‌‌های ظرفی در اطراف، پیش بخاری، این بنای مسکونی را در ردیف زیباترین منازل دوره قاجاریه قرار داده است.این خانه در ضلع جنوب شرقی میدان بسیج ( صیقلان )، کوچه شاعری واقع شده است.

خانه ابریشمی در سال هزار و سیصد و هفتاد و نه هجری شمسی به شماره سه هزار و سیصد و شصت و پنج در آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.منابع :http://rashtpic.mihanblog.com/http://www.

karkan.ir/http://shabestan.ir/http://www.citypedia.

ir/http://www.gilannews.ir/.