اطلاعات بیشتر


نام مکان:
پل غازیان
استان:
گیلان
شهرستان:
بندر انزلی

معرفی نامه

این پل از پل‌های ارتباطی در بندر انزلی به شمار می‌آید. پل غازیان بر روی رودخانه انزلی، بین غازیان و میان پشته و در مسیر ارتباطی تهران - رشت واقع شده است. این پل در زمان خود از معدود پل‌های پیشرفته جهان در نوع خود بوده و بر همین اساس، جزو پل‌های تاریخی ایران به ثبت رسیده است.پل غازیان به میان پشته به طول دویست و ده متر و عرض ده متر و ارتفاع حدود هفت متر با پنج دهانه می‌باشد که یک دهانه از آن به طول بیست و پنج متر متحرک بوده‌است.

پل غازیان از بتون مسلح ساخته شده است. شروع ساخت این پل از اواخر تیرماه سال هزار و سیصد و چهارده شمسی و پایان کار آن در اوایل تابستان هزار و سیصد و شانزده شمسی یعنی مدت هجده ماه بوده و در خرداد ماه سال هزار و سیصد و هفده مورد استفاده قرارگرفته و روز چهارشنبه هفتم آذر ماه سال هزار و سیصد و هجده شمسی به طور رسمی تحویل گردید . این پل به وسیله کمپانی ( سنتاب ) آلمانی و شرکت‌های مختلف از جمله (موتلا) سوئدی ساخته شد و در نتیجه با احداث آن راه ارتباطی آذربایجان - رشت - قزوین - تهران برقرارشد.قسمت متحرک پل توسط چرخ دنده و به کمک نیروی موتور یا انسان به بالا و پایین حرکت می‌کند.

پل غازیان در سال‌های "هزار و سیصد و بیست" و "هزار و سیصد و سی و سه" مرمت شد و تا سال هزار و سیصد و هشتاد و چهار نیز مورد استفاده قرار می‌گرفت تا این که با ساخت پل جدید غازیان ( پل ولایت ...مشاهده کامل متن ) و برای پیشگیری از فرو ریختن، بازنشسته شد.

این در حالی است که این پل زیبا با موقعیت بی نظیر و چشم اندازی که به دریا و تالاب دارد با قدری توجه و مرمت و برنامه ریزی می‌تواند به یکی از جاذبه‌های مهم گردشگری بندرانزلی تبدیل شود . گردش بر روی پل تاریخی غازیان و تماشای چشم انداز دریا و تالاب، ماهیگیری تفریحی و گرفتن عکس‌های یادگاری از جمله تفریحات مردم بر روی این پل زیبا می‌باشد. پل غازیان با شماره هزار و پانصد و چهارده به ثبت تاریخی رسیده است.منابع :http://fa.

wikipedia.org/http://www.beytoote.com/http://anzalinews.

blogfa.com/http://www.karkan.ir/http://vista.

ir/.