اطلاعات بیشتر


نام مکان:
کاخ زمستانی سردار امجد
استان:
گیلان
شهرستان:
تالش

معرفی نامه

کاخ سردار امجد یکی از بناهای تاریخی این شهرستان است که در فاصله سی و دو کیلومتری غرب تالش در منطقه آق اولر قرار دارد. در طرح ساختمانی این بنا که به دوره قاجاریه تعلق دارد، دو ساختمان مجزا، بخشهای خان نشین، محل استقرار نظامیان و اصطبل برای نگهداری چارپایان لشکرساخته شده است.کاخ زمستانی نصرت الله خان سردار امجد از مهمترین بناهای حکومتی گیلان محسوب می‌شود. سردار امجد که از اواسط دوره‌ی ناصرالدین شاه قاجار تا انقلاب مشروطه حاکم کرگانرود تالش بود، از قدرت و نفوذ زیادی در منطقه تالش برخوردار بوده و برای قدرت نمایی و تدارک مکانی مناسب برای پذیرایی از بزرگان و درباریان قاجار تصمیم به ساخت این بنا می‌گیرد.

بنابر روایت منابع محلی احداث و تکمیل این بنا، بیست و پنج سال طول کشیده است. سنگ‌های به کار رفته در بنا از ارتفاعات ییلاقی تالش به این مکان آورده شده و کارگران زیادی بطور روزانه در ساخت این بنا مشغول به کار بوده اند .کاخ سردار امجد محل استقرار اطاقسرا نامیده می‌شد که اکنون در ضلع غربی میدان اصلی شهر تالش ( هشتپر ) قرار دارد. این بنای آجری با نمای بیرونی آبی رنگ و به همراه طاق نماها و درگاه‌‌های هلالی توجه هر رهگذری را به خود جلب می‌کند.

طبقه اول این بنا دارای دو درب ورودی بزرگ در شمال و جنوب می باشد که قرینه و به صورت چهار پنجره بزرگ، در طبقه دوم نیز در چهار جهت تکرار شده است. طبقه سوم دارای چهار کلاه فرنگی با پنجره‌‌های بادگیر می باشد.در جریان شورش‌‌های محلی مردم تالش در دوره انقلاب مشروطه در سال هزار و دویست و هشتاد و هشت خورشیدی به آتش کشیده می‌شود و به مدت شصت سال بصورت متروکه باقی می‌ماند تا اینکه در اوایل دهه هزار و سیصد و پنجاه خورشیدی مورد بازسازی قرار می‌گیرد و این ساختمان و محوطه بزرگ اطراف آن به جمعیت هلال اهمر واگذار می‌شود و پس از انقلاب اسلامی نیز در اختیار بسیج سپاه پاسداران قرار می‌گیرد . با توجه به اینکه بخشی از محوطه شرقی آن در مجاورت میدان اصلی شهر تالش به پارک تبدیل شده است، علیرغم دیدگاه برخی صاحب نظران و مسئولان محلی به تبدیل این مکان به موزه کاخ، به علت کاربری نظامی کنونی، مورد بازدید علاقه مندان قرار نمی‌گیرد.

در سال‌های اخیر با ترک برداشتن برخی از نماها و نم گرفتن طبقه فوقانی آن، سقف این بنا با حلب پوشانیده شده است.این بنا در سال هزار و سیصد و هفتاد و هشت به شماره دو هزار و دویست و نود و یک در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.منابع :http://www.yjc.

ir/http://homiyrabordbar.blogfa.com/http://sfandiar91.blogfa.

com/http://www.safarnama.net/http://www.negahmedia.

ir/.