اطلاعات بیشتر


نام مکان:
روستای سیبن
استان:
گیلان
شهرستان:
رودبار

معرفی نامه

روستای سیبن در استان گیلان، شهرستان رودبار و در شمال بخش خورگام در ارتفاع هزار و چهارصد و پنجاه متر بالاتر از سطح دریا واقع شده است که از شمال به صخره بلند کمربن و جنگل‌های راش، از جنوب به روستای گوفل، از شرق به روستای گلنگش و از جنوب غربی به روستای چهیش محدود می‌شود. آب و هوای معتدل این روستا در بهار و تابستان سبب می‌شود که جمعیت چهارصد و هشتاد نفری آن پذیرای صدها گردشگر از شهرهای اطراف باشند. در عوض زمستان‌های سیبن آنقدر سرد و برفی است که کمتر کسی از ساکنان روستا جرات می‌کند زمستان را در این منطقه سر کند. فاصله روستا تا شهر رستم آباد حدود چهل کیلومتر وتا مرکز بخش در حدود هشت کیلومتر می‌باشد، بنابراین سفر به سیبن به معنی یک سفر روستا گردی تمام عیار است که در آن مجبور می‌شوید تمام وقتتان را در روستا بگذرانید و مایحتاجتان را از روستاییان تهیه کنید.

روستای سیبن کشتزاری در جنوب دارد و در شمال آن مراتع سرسبز و یک جنگل زیبای راش واقع شده است، به همین دلیل، با تغییر فصل سیبن هر بار رنگ عوض می‌کند و با طبیعت یکرنگ می‌شود. علاوه بر این، در طبیعت این روستا می‌توانید بابونه، مهر سلیمان (شقاقل)، گل چای، گل گاوزبان و… بچینید و از فواید آن بهره مند شوید.اگر گذارتان به سیبن افتاد، حتما سری به حمام قدیمی این روستا بزنید که درمرکز روستا قرار دارد. قسمت اعظم این حمام در خاک مدفون شده و درصورت .

..مشاهده کامل متن مرمت می‌تواند از نقاط دیدنی و گردشگر پذیر روستا و منطقه باشد.علاوه بر این، در سفر به سیبن می‌توانید سری به کوچه باغ‌‌های منطقه بزنید و معماری روستایی را از نزدیک ببینید.

معماری این روستا تلفیقی از معماری مدرن و قدیمی است که دیوارهای سنگی و طاق‌های چوبی و شیروانی را در خانه‌های دو طبقه، در کنار ساختمان‌های آجری و آهنی نشانده است.اقتصاد روستا مبتنی برکشاورزی و دامداری می‌باشد و عمده محصولات کشاورزی روستا گندم، جو و عدس است. علاوه بر این، فراورده‌‌های دامی این روستا هم کیفیت مرغوبی دارند و شما را وسوسه می‌کنند که بساط سرشیر و کره محلی را برای صبحانه به پا کنید و ظهر را با کباب گوشت تازه و دوغ محلی بگذرانید.در سفر به سیبن حتما از صنایع دستی مردم این روستا دیدن کنید و سوغاتی بخرید.

جوراب‌‌های پشمی و سایر لباس‌‌های بافتنی از مهمترین صنایع دستی روستا هستند که معمولا در زمستان‌ها بازارگرمی دارند. برای سفر به سیبن بعد از رسیدن به بخش خورگام در شهرستان رودبار، دو گزینه دارید. یا مسیر رستم آباد - دفراز - پس طالکوه - سیبن را در پیش بگیرید یا از راه رستم آباد – حشمت آباد – بره سر – گوفل – سیبن عبور کنید.اهالی روستای سیبن از اقوام کردهای عمارلو هستند که توسط نادرشاه افشار به منطقه‌ی خورگام اعزام شده بودند.

بعد از ورود این قوم به منطقه، گروه بزرگی از آنها به سمت ییلاقات چلیک در شمال خورگام آمده و در این ییلاقات که از املاک خان‌های جیرنده بوده ساکن می‌شوند، البته این سکونت با درگیری همراه بوده است. این گروه بزرگ که اجداد اهالی کنونی روستاهای سیبن، چهش، گفل و سی دشت بودند بعد از اسکان، زمین‌های دیگری را نیز متصرف می‌شوند و اراضی زیادی را در اختیار می‌گیرند. آنها بعد‌ها به چند گروه تقسیم شده و در زمین‌های مرغوب روستاهای نامبرده ساکن شدند اما عده ای نیز در یلاقات چلیک ماندگار شدند. آنها بعدها به پایین دست آمده و در محل کنونی روستای سیبن ساکن شدند.

عده ای نیز در سیبن سفلی، چند کیلومتری جنوب سیبن ساکن شدند که به مرور زمان به منطقه‌ی تمرک رفته و بعد از زلزله سال هزار و سیصد و شصت و نه روستای چهش را تشکیل دادند. روستای سیبن، امروزه طبق آخرین سرشماری سال هزار و سیصد و هشتاد و پنج، دارای پنجاه و هشت خانواریعنی حدود چهارصد و بیست و هشت نفر جمعیت دارد.منابع :http://siboncity.blogfa.

com/http://aliliavaly.persianblog.ir/http://www.sibon3.

blogfa.com/http://kurmanj.blogfa.com/http://baresar-guilan.

blogfa.com/.